Zehirli Guatr (Hipertiroidizm)

Zehirli Guatr (Hipertiroidizm)

Nodüllü zehirli guatr, sıcak nodüllü zehirli guatr, sıcak otonom nodüllü zehirli guatr veya diğer nodül çeşitleri ile birlikte olabilir. Her nodülsüz guatr Basedow Graves hastalığı değildir. Nodülsüz zehirli guatrda tiroid bezesinin tümü ihtiyaçtan fazla (aşırı) tiroid hormonu (T3 ve T4) üretir.
Tiroid bezesinin gereğinden daha fazla hormon salgıladığı guatr türüne tıpta hipertiroidizm, halk dilinde de zehirli guatr denmektedir. Zehirli guatr, yüksek hormon seviyesine ilaveten tiroit bezesinde nodül olup olmadığına göre nodüllü zehirli guatr ve nodülsüz zehirli guatr olmak üzere ikiye ayrılır…
Nodülsüz zehirli guatrın bazı türlerine Basedow Graves Hastalığı da denilebilir
Nodüllü zehirli guatrda tiroid bezesindeki bir veya bir kaç nodül aşırı çalışarak ihtiyaçtan fazla (aşırı) tiroid hormonu (T3 ve T4) üretir. Tiroit bezesinin nodül dışında kalan bölümleri ise baskı altında kalır (supresyon) ve az çalışır.
Gerek nodüllü gerekse nodülsüz zehirli guatrda tiroit bezesinin aşırı derecede (çok miktarda) ürettiği T3 ve T4 hormonuna cevap olarak beynimizin hipofiz denilen bölümünden salgılanan tiroidi teşvik edici hormon (TSH) normalden daha az üretilir (kandaki TSH düzeyi düşer). T3 ve T4 ile TSH arasındaki bu ilişki adeta terazinin 2 kefesi arasındaki ilişki gibidir (biri yükselince diğeri düşer).
Zehirli guatrda hastaların şikâyetleri
– Kalp çarpıntısı,
– Ellerde titreme,
– Vücutta titreme,
– Ani kilo kaybı,
– Saçlarda dökülme,
– Kaşıntı,
– Boğazda dolgunluk hissi,
– Aşırı iştah dolayısıyla çok yemek yeme ve çok su içme,
– Aşırı terleme,
– Çabuk yorulma,
– Aşırı sinirlilik
– Bulantı
– İshal
– Çok sık dışkılama

– Sıcağa tahammülsüzlük
– Çabuk yorulma
– Uykusuzluk
Bunların hepsinin aynı hastada olması şart değildir. Bu şikâyetlerin bazıları ön plandadır, diğer şikâyetler ancak doktorun sorgulaması ile ifade edilebilir. Bazı hastalarda göğüs ve boyunda devamlı bir kızarıklık söz konusu olabilir. Nodülsüz guatrlı hastaların bazılarında gözlerde büyüme ve gözlerin ileriye doğru çıkması mümkündür. Nodüllü guatrda göz bulguları nadirdir.
Tiroid krizi
Zehirli guatrda, yüksek hormonların kontrolden çıkması ile seyreden çok ağır bir durumdur. Bulgular:
– 40 derece ve üstünde ateş,
– Kalp ritim bozukluğu ve fibrilasyon
– ishal ve kusma,
– Ateş basması ve sıcağa aşırı tahammülsüzlük,
– Algılama bozuklukları
Yaşlı hastalarda ölüm oranı % 25′e kadar yükselebilir. Acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. Böyle bir durumda hasta, hastanede yoğun bakıma yatırılıp tedavi edilir. Ameliyat sırasında, anti-tiroit ilaçlarla tedavi sırasında, boğaz muayenesi sırasında, RAI tedavisi sonrasında ortaya çıkabilir.
Zehirli guatrda göz bulguları
Gözlerin ileriye doğru çıkması zehirli guatrda hastaları ilk ele veren görüntüdür. Bu ileriye çıkış genellikle çift taraflı iken bazen tek taraf olabilir. Ancak her zehirli guatr hastasında göz bulgusu olmaz. Özellikle nodüllü zehirli guatr hastalarında göz bulgusu sık değildir.
Göz bulgusunun şiddetine göre hastada şikâyetler olur; uyurken gözlerin kapanmaması, gözlerde kızarıklık, yanma, gözyaşı akıntısı, hatta cerahatli göz iltihapları görülebilir.
Göz bulguları, zehirli guatrın kalıcı olarak tedavisinden (örneğin kapsül tedavisi ile) sonra önemli ölçüde düzelir. Ancak, hangi yöntemle olursa olsun, zehirli guatrın tedavisinden sonra (örneğin ameliyattan sonra dahi) sıklıkla ortaya çıkan tiroid hormon yetmezliği (hipotiroidizm) yeterli düzeyde tedavi edilmezse göz bulgular düzelmez ve hatta ilerleyebilir. Zehirli guatrın kalıcı tedavisi ne kadar geç yapılırsa göz bulgularının geriye dönüşü o kadar zor ve hatta imkânsız olabilir.
Zehirli guatr neden yıkıcıdır?
Genel olarak bütün tiroid hastalıkları vücudun diğer organ ve sistemleri üzerine de rahatsızlık verir. Zehirli guatr özellikle kalp büyümesi, kalp yetmezliği, kalp atım (ritm) bozuklukları, adet düzensizliği, kemik erimesi, panik atak ve depresyona neden olabilmektedir. Ayrıca ailesel eğilimi olanlarda tansiyon yüksekliği ve şeker hastalığının ortaya çıkışını kolaylaştırmaktadır. İlave olarak, tedavi edilmemiş zehirli guatr, patlamaya hazır bir saatli bomba gibidir, tiroid krizi ortaya çıkabilir. Kaynak: tiroid.ca

Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: boğazda dolgunluk hissi, sıcağa tahammülsüzlük, zehirli guatrda t4 kaç olur, boğazda dolgunluk hissi nedenleri, Çok çok dışkılama sebepleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.