Zor hamileliklerde sağlıksız bebek riski fazla

Zor hamileliklerde sağlıksız bebek riski fazla

Yapılan araştırmalar, uzun süre hamile kalmamama sorunu yaşayan kadınların sağlıksız bebek dünyaya getirme olasılıklarının normal gebeliklere oranla daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.
Araştırma kapsamındaki kadınların dörtte üçünün 6 ay içinde, yüzde 12′sinin 6 ay ila 1 yıl içinde, yüzde 6′sının 13 ayla 2 yıl arasında, yüzde 4′ünün ise 2 yıldan daha uzun bir sürede gebe kalabildiği belirtildi.
Gebe kalma zamanıyla gebelik sonuçlarının karşılaştırıldığı araştırmada, gebe kalmaları 2 yıldan fazla süre alan kadınlarda erken doğum ve sağlıksız bebek dünyaya getirme olasılıklarının yüzde 51 ila 64 daha fazla olduğu saptandı.

Bilim adamları, “Fertility and Sterility” dergisinde yayımlanan araştırmada, bir kadının gebe kalma süresi ne kadar uzun olursa doğumdan önce en az bir kez düşük yapma olasılığının o kadar fazla olduğunu da belirlediler. Kaisa Raatikainen ve ekibi, 1989-2007 yılları arasında hastanede yapılan 17 bin 114 doğumla ilgili araştırma yaptılar.
Finlandiya’daki Kuopio Üniversite Hastanesinden Dr

Dr. Raatikainen ve ekibi ayrıca, bu kadınlarda gebelik veya doğum sırasında, hamilelikle bağlantılı şeker hastalığı ve cenini saran zarda enfeksiyon gibi olumsuzluklara da daha çok rastlandığını saptadı.
Bir önceki Kolay hamile kalmak için ne yapmak gerekir? başlıklı konumuzda bebek sahibi olmak, gebelik ve hamile kalmak hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bebeğin sağlıksız olduğu nasıl anlaşılır, hamilelikte beslenme saliksiz, sağlıklı ve sağlıksız bebek, sağlıksız hamilelik belirtilerisağlıksız hamilelik belirtilerisağlıksız hamilelik belirtilerisağlıksız hamilelik belirtilerisağlıksız hamilelik belirtilerisağlıksız hamilelik belirtileri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.