RİBOFLAVİN (B 2 VİTAMİNİ-LAKTOFLAVİN) Faydaları

RİBOFLAVİN (B 2 VİTAMİNİ-LAKTOFLAVİN) Faydaları
Moleküle fosfat asidinin bağlanması ile flavin mononükleotid (FMN), bunun da adenilikasit ile birleşmesiyle flavin adenil dinükieotid (FAD) oluşur.
RİBOFLAVİN (B 2 VİTAMİNİ-LAKTOFLAVİN): Flavoproteinler denilen bir grup enzimin yapı taşını oluştururlar. Bunların her ikisi de oksidoredüksiyon reaksiyonlarını katalize ederler. Tiamin gibi, bunlar da enerji oluşturmak için glikozun yıkılmasında gereklidirler. Flavoprotein yapısındaki enzimlerin prostetik gruplarını oluştururlar.Laktoflavinler en çok süt, bira mayası, ekmek mayası ve karaciğerde, ıspanak, kuru fasulye, balık ve yumurtada bulunur
Peynirden suyu ile kaybedilir. Deri sağlığı ve gün ışığında görmeyi sağladığından gerekli bir vitamindir. Günlük gereksinim düzeyi kişinin kalori gereksinimi ve vitamin tüketimi ile yakından ilgilidir. Erişkin bir erkek için 1.6 mg, kadın için ise 1.2 mg’m yeterli olduğu hesaplanmıştır. Büyüme ve gelişme çağında, gebelik ve emzirme dönemlerinde gereksinim artmaktadır. Riboflavin ısıya, asitlere ve oksidasyona dayanıklıdır. Pişirme sırasında B 1 vitamini ya da C vitaminine oranla daha az yıkılır. Gün ışığında birkaç saatte hızla yıkılır, bu nedenle sütlerin gün ışığında uzun süre bırakıl-mamalan gereklidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.