Açken karpuz yemek daha faydalı

Açken karpuz yemek daha faydalı
Uzmanlar, karpuzun faydasından maksimum derecede yararlanmak için çekirdekleriyle birlikte açken tüketilmesini tavsiye ediyor. Muhittin Güçlü, karpuzun birçok faydası olduğunu belirterek, özellikle bunaltıcı sıcaklarda bol bol tüketerek su ihtiyacının giderilmesini önerdi.
Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, su ihtiyacını gidermede en etkili besin maddelerinin başında geliyor.
Alanya Özel Şifa Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Güçlü, karpuzun kan basıncı ve böbrek fonksiyonlarını düzenlediğini, ayrıca kanserden koruduğunu söyledi

Karpuzun yüzde 95′inin su olduğuna dikkat çeken Dr. Güçlü, şeker hastalarının karpuz tüketimine dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
Karpuzun lif yönünden çok zengin olduğunu ve bağırsak hareketlerinin düzenleyici ve kanserden koruyucu özelliği bulunduğunu vurgulayan Güçlü, yağ ve kolesterol içermediğine dikkat çekti. Bu sebeple karpuzun sık sık tüketilmesini öneren Güçlü şu bilgileri verdi:
“Karpuzun çok sık tüketilmesinde hiçbir sakınca yok, aksine faydası vardır. Karpuzun büyük bir kısmının su olması sebebiyle yaz aylarında su kaybını önler. Bu özelliği ile böbrekleri çalıştırır, idrarı düzenler.

B ve C vitaminini yoğun olarak içermesi sebebiyle karpuz bir zindelik ve enerji deposudur. Ayrıca, kilo vermeyi de kolaylaştırır. Lif yönünden zengin olması sebebiyle bağırsak hareketlerini düzenler kanserden korur.” dedi.
Alanya’da özellikle eğitim kurumları başta olmak üzere günlük yemek servisi yapan Kristal Yemek Fabrikası’nda çalışan karpuz doğrama işine bakan Ömer Taktık, bunaltıcı havaların seyrettiği bugünlerde günlük 250-500 kilogram arası karpuz soyarak servis ettiğini ifade etti.
Alanya’da bunaltıcı havaların kendini gösterdiği bu günlerde günde iki bin 500 kişiye karpuz servisi yaptıklarını belirten Taktık, soğuk karpuzun daha çok tercih edildiğini söyledi.
Bir önceki Gıda zehirlenmesi ve korunma yöntemleri başlıklı konumuzda bakteriler, gıda güvenliği ve gıda zehirlenmeleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kum döktüren yiyecekler, bobregi calistiran yiyecekler, böbrekleri çalıştıran besinler, bobrekleri calistiran yiyecekler, böbrekleri çalıştırma

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.