Akdeniz anemisinin belirtileri nelerdir?

Akdeniz anemisinin belirtileri nelerdir?

Çoğu kez demir eksikliği anemisi ile karıştırılan kansızlık hastalığı Akdeniz anemisi, Akdeniz ülkelerinde sıklıkla meydana gelmektedir.
Akdeniz anemisi belirtileri hastalarda hemen yorulma ve renk solukluğu dışında başka şikayetlere sebep olmaz ancak, Akdeniz anemisi hastası veya taşıyıcısı olmak genellikle doğacak olan çocukta çeşitli hususlara sebep olur. Akdeniz anemisi belirtilerine değinecek olursak, bu rahatsızlığın kişilerde renk solukluğu ve çabuk yorulma gibi şikayetlerinden başka şikayetler bulunmamaktadır. İki taşıyıcının evlenmesinden sonra doğan çocukta talasemi majör hastalığı husule gelir. Akdeniz anemisi hastalık ve taşıyıcılık gibi iki türü bulunan bir hastalıktır
Talasemi majör ağır bir hastalıktır ve çocukta rengin aşırı soluk olması, karaciğer ve dalağın giderek büyümesi, buna bağlı olarak karnın şişmesi, bebeğin gelişme geriliği gibi sorunlar oluşur.
Çeşitli belirtilerle kendini gösteren Akdeniz anemisi hastalığının tedavisi gerçekleşmez ise hastada kansızlık ciddi boyuta oluşabilir ve ilerleyen sorunlarda hayati tehlike husule gelebilir.

Bir önceki Bronşit belirtileri nelerdir? başlıklı konumuzda bronşit, bronşit belirtileri ve bronşit belirtileri neler hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: akdeniz anemisi hastalarını şikayetleri, akdeniz anemisinin belirtileri, akdeniz anemisinin belirtileri nelerdir, akdeniz anemisinin rahatsı nelerdir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.