Anjiyo nedir? Anjiyo kimlere uygulanır?

Anjiyo nedir? Anjiyo kimlere uygulanır?

En basit anlatımıyla Anjiyo, bu kalp ve damar tıkanıklıklarında kullanılan bir tespit yöntemidir. Bu işlemin amacı; kalbin çeşitli bölmeleri ve damarlarındaki kan basıncının ölçülmesidir.
a
 
Tespit edilmemiş ve önlem alınmamış kalp ve damar tıkanıklıkları, zaman içinde daha da ileri giderek ritim bozukluklarına ve kalp krizine dönüşüp, ölümlere yol açabilmektedir. Genellikle kasıktan vücudun damarlarına girerek kalp damarlarına ilerliyor ve kalp damarlarının ağzına bir boru (kateter) yerleştiriyoruz.
Kalp damarlarını dışarıdan göremiyoruz
Kasık bölgesinden sokulan kateter adı verilen 2 mm büyüklüğündeki içi boş borular, kontrol edilmek istenen bölgeye kadar atardamar içinden uzatılır.
Bu borular içerisinden damarları röntgen ile görülür duruma getiren bir madde salınır.
Böylece damarlarda ki tıkanıklıklar ve darlıklar tespit edilir.

Tıkanıklık veya darlık durumlarında, gene kateter üzerinden damar tıkanıklığını gidermek amacıyla başka bir kateter yürütülür ve bu kateter vasıtasıyla tıkalı bölgeye balon tedavisi uygulanarak tıkanıklık tedavi edilir. Balon çevresinde bulunan stendler, damarı içerden destekleyerek daralmasını ya da tıkanmasını engelleyerek kan akışını rahatlatır.
Bu tedavi yöntemi genelde, göğüs, kalp, çene, boyun ve kol gibi bölgelerinden ağrı şikâyeti olanlarda tespit ve tedavi amacıyla kullanılır. Kalp kapağı ameliyatları, doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları, kalp yetmezliği gibi durumlar da tedavi ve ameliyat öncesi anjiyo yapılabilmektedir. Günümüzde kalp krizleri, genç yaşlarda bile çok sık rastlanan durumlar olduklarından kalp krizi sonrasında, efor ve tomografi gibi testlerde sorun görülmesi durumlarında da anjiyo istenilebilir…
Ayrıca ritim bozukluklarında da bazı durumlarda anjiyo yapılması gerekebilir.
Anjiyo öncesi, sonrası ve sırasında hasta çok ciddi bir ağrı ve yanma ile karşılaşmamaktadır. Ve operasyon sonrası 12–24 saat arası hastaneden çıkış yapabilir.
Bir önceki Tetik parmak hastalığı nedir? Nasıl tedavi edilir? başlıklı konumuzda tetik parmak hastalığı ve tetik parmak tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: anjiyo ne demektir kimlere uygulanır, anjıo kıme yapılır, Anjiyo ne demektir? Kimlere uygulanır?, anjo ne demektir, kateter anjiyo

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.