Anne sütü mikrodalgada ısıtılır mı?

Anne sütü mikrodalgada ısıtılır mı?
Günümüzde pek çok annenin yaptığı bu yöntem hakkında uzmanlar geniş bir araştırma yaptılar ve anne sütünü mikrodalgaya koymanın zararlı olduğunu ortaya çıkarttılar. Ancak pek çok anne dolaptan çıkardıktan sonra anne sütünü mikrodalgada ısıtarak bebeklerine içerirler.
Annesini emmeyen ya da annenin çalıştığı için bebeğini emzirememesi durumunda anneler bebeklerinin aç kalmaması ve göğüslerinde bulunan sütün boşaltılması için sağma yöntemini kullanırlar ve gerektiği zaman bebeklerini sağdıkları süt ile doyururlar. Peki anne sütünü mikrodalgada ısıtmak sağlıklı mıdır? Uzmanlar bu konuda neler söylüyor?
Anne sütünü mikrodalgada ısıtmak
dolapta ya da dondurucu da bekletilen anne sütünün daha çabuk bir şekilde ısıtılması ya da çözülmesi için pek çok anne adayı sütünü mikrodalgaya koymayı tercih etmektedir. Sütünü sağan anneler anne sütünü dolapta cam bir kabın içinde saklayabilirler
Annelere büyük bir rahatlık sağlayan bu yöntem ne yazık ki bebeğin sağlığı açısında risk oluşturmaktadır.

Mikrodalgada ısıtılan anne sütünün çocuğa hiçbir yararı dokunmadığı uzmanlarca söylenmektedir. Bu durumda çocuk anne sütünü içsede içmese de birşey ifade etmiyor. Çünkü mikrodalgada ısıtılan anne sütü kalitesini yitiriyor ve bebek için son derece yararlı olan anne sütü bu özelliğini kaybediyor. Bu durumda bebekler anne sütünden almaları gereken besinleri alamyorlar. Dondurulmuş anne sütlerinin çözülmesi için beklemek en yararlısıdır. Dolaptan çıkartılan anne sütününde oda sıcaklığında biraz bekletilmesi gerekir
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: devam sütü ısıtılır mı zararlimi, mikrodalgada süt ısıtmak sagliklimi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.