Antidepresanlar zararlı mı?

Antidepresanlar zararlı mı?
Giderek yaygınlaşan depresyon hastalığının sık görülme sebepleri arasında antidepresan ilaçlarının kullanımı gösteriliyor. Dr. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Plasebo Çalışmaları ve Terapötik Karşılaşım Programı Müdür Yardımcısı Prof.
Günümüzde depresyon hastalığına sık rastlanır oldu. Irving Kirsch’in ileri sürdüğü bu sebep, büyük bir tartışma yarattı

Antidepresan ilaçlarının yoğun kullanımının ciddi derecede zararlı olduğunu dile getiren Kirsch, yaptığı araştırmalarda antidepresanların %88 oranında depresyon tedavisinde etkili olmadığını söyledi. Antidepresan ilaçları yerine placebonun (fiziksel, kimyasal ya da farmakolojik bir etkisi olmayan, ancak verildiği ya da uygulandığı kişiye böyle bir etkisi olduğu söylenen madde ya da işlem) tercih edilmesi daha etkili bir yöntem. Kirsch, “Buna karşın antidepresanlar 24 yaşın altındaki gençlerde ve çocuklarda intihar riskini yüzde 62, yetişkinlerde inme riskini yüzde 50-60, hamileliğin ilk üç ayındaki kullanımda ise kadınların otistik bebek sahip olması riskini yüzde 280 oranında arttırıyor. Ayrıca ölümlere neden olan her şeye de ciddi oranda katkısı var” dedi.
Antidepresanlar depresyon nedenidir

Antdepresanların yıllar boyunca depresyonu tedavi ettiği savunuldu. Antidepresan ilaçlarının depresyon tedavisine hiçbir etkisi yoktur diyen Kirsch, şunlarıda söyledi: “Risk var getiri yok. Plasebo ve antidepresan kullanımını karşılaştırdığınızda klinik olarak ciddi bir farktan bahsetmek mümkün değil. Antidepresanlar çözüm sunmakta çok sıkıntılı olduğu gibi çok ciddi riskler de taşıyorlar. Antidepresan kullanımı depresyonun sonraki yıllarda tekrarlama riskinin yüzde 113-280 arttırıyor. 4-8 hafta gibi kısa kullanımlarda bile depresyonun tekrarlaması riskini arttırıyor. Günümüzde depresyon görülme sıklığının en temel sebebi antidepresan kullanımı. Çünkü ilaç kullandığınızda depresyon sürekli tekrarlıyor.”
Depresyon tedavisinden antidepresan son çare
Depresyon hatalığını önlemek için bol bol egzersiz yapılmasını, terapiye gidilmesini, akupunktur ya da meditasyonun tercih edilmesini öneren Kirsch, bu yöntemlerden hiçbir sonuç alınamadığı zaman antidepresan kullanılmasını öneriyor.
Bir önceki Bakanlıktan ruh sağlığı hizmetleri başlıklı konumuzda ruh sağlığı gelişimi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: antidepresan zararları, antidepresanin zararlari, antidepresan faydaları, antidepresanlar böbreklere zarar verir mi, antidepresan zararli mi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.