Aşırı terleme problemine cerrahi çözüm

Aşırı terleme problemine cerrahi çözüm

Her bin kişiden 3’ünde görülen aşırı terleme (hiperhidroz), günlük yaşamı kâbusa çeviriyor. Yöntem, artık birkaç delik yerine tek delikten yapılıyor. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof.
Oturduğu yerde elinden sular damlayanların, kışın kar yağdığında bile ter sorunu yaşayanların, terleme yüzünden el sıkışmaktan korkanların derdine, ETS adı verilen cerrahi yöntemle çözüm geliyor. Dr
Semih Halezeroğlu, yöntemin halk arasında “ETS” (Endoskopik Torakal Sempatektomi) olarak bilindiğini, genel anestezi altında bir saat süren ameliyattan sonra terleme sorununun ortadan kalktığını söylüyor. Prof. Dr. Halezeroğlu, söz konusu yöntemin şimdiye kadar koltuk altından 2 veya 3 kesiden girilerek yapıldığını, ancak İtalyan Cerrah Dr. Gaetano Rocco’nun geliştirdiği tek kesiden ameliyatla uygulamanın daha konforlu hale geldiğine dikkat çekiyor.
Aşırısı hastalık
Aşırı terleme sorunu bulunan kişiler, bu sorunu çocukluktan itibaren yaşıyorlar. Tek kesiden ameliyat, ergenlik dönemindeki gençlere de yapılabiliyor. Prof. Halezeroğlu, ergenlik döneminin bitmesinin bu sorunun bitmesi anlamına gelmeyeceğini belirterek şunları söylüyor:
“Aşırı terleme bir hastalıktır. Bu nedenle ‘heyecanlandım, koştum, yürüdüm. Bu yüzden aşırı terledim’ gibi durumlar aşırı terleme hastalığı için geçerli nedenler değildir. Çünkü bu hastalar hiç efor sarf etmeden, durdukları yerde bile terlerler. Bu hastalık yaz-kış ayırmadığı için, terleme musluktan su akar gibi devam eder.”
Uygulama nasıl?

– Koltuk altında bir santimetrelik kesi açılıyor.
– Açılan kesinin içine 5 mm çapında bir kamera sokuluyor.
– Kesilecek sinir büyük ekranlarda çok net olarak görülüyor.
– Omurganın her iki yanından aşağı doğru inen ve vücutta terlemeyi kontrol eden sempatik sinire ulaşılıyor.
– İkinci ve 4. kaburga bölgesindeki sinire mandala benzeyen bir klips takılıyor.
– Klips, sinirden ter bezlerine giden ve aşırı ter salgılanmasının nedeni olan sinyali kesiyor.
– Ameliyat bir saat sürüyor ve hastanın kıpırdamaması gerektiği için genel anestezi ile yapılıyor.
– Terleme ameliyattan çıkar çıkmaz kesiliyor.
– Ameliyattan sonra hasta ağrı duymuyor ve bu nedenle ağrı kesici verilmesine gerek kalmıyor.
“Fakültede terden maket yapamadım”
Ameliyatı geçirdikten sonra kendini dünyaya yeniden gelmiş gibi hissettiğini söyleyen Eralp Doda, İTÜ Uçak Mühendisliği bölümünde okuyor ve 10 yıldan uzun süredir terleme sorunu yaşıyor. Doda, ameliyat öncesi kimseyle el sıkışamadığını, not alırken ellerinin terlediğini, bu nedenle defterinin su içinde kaldığını belirtiyor. “Kız arkadaşımın elini tutamıyordum. Sürekli ıslak bir eli tutmayı kim ister ki” diyen Doda, fakültede ince ahşap malzemeden maketler yaptıklarını, terden tahtalar ıslandığı için 4 yıl boyunca istediği gibi maket yapamadığını söylüyor.
“Eşimin elini bile tutamıyorum”
Aşırı terleyenlerin en çok dile getirdikleri şikâyetleri şunlar:
– Sevgili veya eşle el ele tutuşamama.
– Sınavda, sınav kâğıdının su içinde kalması, kalemi tutamama.
– İnsanlarla tokalaşamama.
– Ayakların ve koltuk altının terlemesinden kaynaklanan koku nedeniyle insan içine girememe.
– Yaz-kış her mevsim terleme ve baştan aşağı su dökülmesi hissi.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: eralp doda

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.