Ayak mantarı nedenleri ve tedavisi

Ayak mantarı nedenleri ve tedavisi

Nemli ve sıcak ortamlarda çabuk yayılan bu enfeksiyon, üreyerek daha vahim bir duruma sebebiyet veriyor. Mantar efeksiyonu nemli ve sıcak bölgelerde görülmektedir. Hemen hemen herkes 1 kez de olsa ayak mantarı geçirebilir.
Ayak mantarı; ayakta meydana gelen bir tür cilt hastalığıdır. Daha çok erkekleri hedef alan bir enfeksiyon türüdür
Özellikle ayakkabı içinde daha hızlı üremektedir. Karanlık ve sıcak ortamı seven ayak mantarı enfeksiyonu ciddiye alınmayıp tedavi edilmezse, kasık bölgenizde de bir enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.
Bazen bir bazen de iki ayakta birden görülür. İki tipi vardır;
1. Kronik hiperkeratotik tip
2. İnterdigital tip
Kronik hiperkeratotik tip; kuru ve kalınlaşmış bir tiptir. Ayağın taban kısmında kurumuş ve pullanmış alanlar görülür. Üreyen ayak mantarı enfeksiyonu zamanla tüm tabanı kaplar. Kızarıklık ve kaşıntı görülmez.
İnterdigital tip; parmak aralarının soyulması, kabuklanması ve pullanmasıdır.

Ayak Mantarı Nedenleri Nelerdir?
Erkekler başta olmaz üzere çocuklarda da görülen bir enfeksiyondur. Kalabalık bir yaşam ortamında çıplak ayakla gezinmek, başkasının ayak havlusunu kullanmak, başkasına ait olan çorapları ve ayakkabıları giymek başlıca nedenlerdir. Bunların yanı sıra; yıkanmadan uzun süreli giyilen çoraplar, kapalı ve havasız ayakkabılar giymek, ayakta meydana gelen aşırı terlemeler, kortizon kullanımı, kemoterapi ilacı kullanımı, bağışıklık sistemi yetmezlikleri ve dolaşım bozuklukları diğer nedenle arasında sayılabilir.
Ayak Mantarı Tanı ve Tedavisi
Ayak bölgesinde meydana gelen her pullanma, döküntü veya kızarıklıklar mantar enfeksiyonu olmayabilir. Hastalığın tanısı için inceleme ve muayene gereklidir. Doktorunuzun isterse mantar kültürüde yapılabilir.
Doktorunuz, koymuş olduğu tanıya uygun bir tedavi yöntemi önerecektir. Tedavi edilmeyen enfeksiyonlar zamanla su kabarcıklarına ve ayakta çatlamalara neden olması ile birlikte ikinci bir bakteri enfeksiyonununda gelişmesine sebep olur.
Bir önceki Kurdeşen hastalığının en büyük sebebi stres başlıklı konumuzda kurdeşen belirtileri, kurdeşen nedenleri ve kurdeşen nedir hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: erkeklerde ayak mantarı, ayak mantar tedavisi, ayak mantari yapan yiyecekler, ayak mantarını gecirmenin en etkili yolu, ayak mantarinin sebebi ve tedavisi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.