Ayaktaki kemik çıkıntısı nasıl tedavi edilir?

Ayaktaki kemik çıkıntısı nasıl tedavi edilir?
Çeşitli şikayetleri bulunan ayakta kemik çıkığı tedavi edilmezse bireylerin yaşam kaliteleri düşecek ve bilhassa da kadınlar o çok sevdikleri yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabıları giymekte zorlanacaklar.
Kemik çıkıntısı ayakta sık sık karşılaşılan ortopedik sağlık sorunlarından biri olmakla beraber ayakta kemik çıkıntısı başta ayak baş parmağında deformeler meydana getirmekte, şiddetli ağrı ve ayakta şekil bozukluklarına sebep olmaktadır.

Ayak baş parmağının hemen yan tarafından dışarı doğru çıkık olan kemik, ağrı ve şekil bozuklukları ile ya doğuştan ya da sonradan kendini göstermektedir. Ekseri ileri yaş grubunu tehdit eden ayakta kemik çıkıntısı ameliyatla yüksek oranda tedavi edilmektedir. Bu sorunu kadınlar erkeklere nazaran daha sık yaşar
Sebebi de kadınların yüksek topuklu, sivri burunlu ayakkabıları tercih etmeleridir. Ayrıca kadınların gebelik döneminde değişen hormonları ayak kemikleri arasındaki bağların gevşemesine sebep olduğu için ve serebral paralsi, felç gibi nörolojik hastalıklarda ayakta kemik çıkıntısının diğer sebepleri olarak gösterilir. Yapılan bir araştırmada ailesinin geçmişinde kemik deformitesi olan her 100 kişiden 60-70′inde bu sorunun husule geldiği görülmüştür.
Bu sorundan korunmak için bilhassa kadınlar yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabıları çok sık tercih etmemelidirler. Kemik çıkıntısından dolayı husule gelen ağrı için ağrı kesiciler alınabilir. Ancak bu sorundan kesin olarak kurtulmak istiyorsanız ortopedi uzmanına başvurmalı ve kalıcı çözüm olan cerrahi operasyonu tercih etmelisiniz. Çünkü bu sorunda ilaç tedavisi tek başına çözüm değildir.

Yaklaşık bir saat süren bir ameliyatla ayaktaki deformite düzeltilmekte ve hastalara daha kaliteli bir yaşam sunulmaktadır. Lokal veya genel anestezi kullanılarak yapılan ayakta kemik çıkıntısı ameliyatı oldukça rahat geçmektedir. Bakılanlar: ayakta kemik cikmasi orteks, ayak kemiği çıkıntısı, ayakta çıkan kemik için, ayağın yan tarafında kemik çıkması, ayakda kemik çıkıntıı nasıl tedavi edilir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.