Bağırsak kanseri nedir?

Bağırsak kanseri nedir?
Bağırsak kanseri toplumda sık meydana gelen ve ölümle sonuçlanan bir hastalıktır.

Bağırsak Kanseri Nedenleri

 
Bağırsak kanserinin tam olarak nedeni bilinmese de genetik ve çevresel faktörlerin etkisi büyüktür. Sindirim sisteminin ince bağırsaktan sonra gelen kısmı, kalın bağırsaktır.
Kalın bağırsak, kolon diye adlandırılır ve 2 metre uzunluğa sahiptir. Bu bölgede meydana gelen kanser türüne bağırsak kanseri adı verilir
Geçmişinde kolon kanseri olan kişilerin bu kansere yakalanma riski oldukça yüksektir. Daha önceden göğüs ve yumurtalık kanseri geçirmiş olan kişilerde de kolon kanserine rastlanmaktadır.
Hayvansal yağların aşırı tüketimi de bağırsak kanserinin oluşumunda etkilidir. Ayrıca kimyasal maddelerle iç içe olan sanayi ve fabrika işçilerinde de sıklıkla görülmektedir.

Bağırsak Kanseri Belirtileri

 
Bağırsak kanserinin belirtileri arasında karında dolgunluk hissi, iştah kaybı, aşırı kilo verme, çok çabuk yorulma ve hafif ağrılar yer alır. Bazı kişilerde ishal bazılarında da kabızlık görülebilir.
Bağırsak kanserini başlangıç evresinde tespit etmek çok zordur. Çünkü belirtiler çoğu kişi tarafından önemsenmeyecek sorunlardır. Bu sorunların görülmeye başladığında bağırsak henüz daralmamıştır. Bu belirtileri kendinde gözlemleyen hastalar doktora gitmediklerinde bağırsak git gide daralmaya başlar. Daralan bağırsakta dışkı geçişi zorlaşır. Dışkı olarak atılması gereken maddeler atılamadığı için burada birikir. Bu durum giderek kötüleşir ve hasta iyice rahatsızlaşır. Bağırsağın tamamen kapanması durumunda hastada kansızlık görülebilir.
Bir önceki Lenf kanseri belirtileri başlıklı konumuzda lenf kanseri, lenf kanseri nasıl tedavi edilir ve lenf kanseri tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bagırsak anseri başlangıç nedenleri, bagirsaklarda meydana gelen sorunlar, bagirsakta nodul nedir nasil anlasilir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.