BAKIMLI YAŞAM İÇİN ÖNERİLER

BAKIMLI YAŞAM İÇİN ÖNERİLER
Havalar ısındı diye sevindik, şimdi de nem yüzünden nefes alamıyor, terliyoruz diye şikayet etmeye başladık. Biliyor musunuz, vücudumuzdan terleme yoluyla attığımız sıvının miktarı bazen 12 litreye kadar çıkabiliyor. Aslında doğa her şeyi okadar güzel düzenlemiş ki.. Terlemekle vücudumuzun serinlemesi sağlanıyor. Bu arada terin vücudu enfeksiyonlardan koruyan bir tür antibiyotik içerdiği de ileri sürülüyor
Terleyince, vücuttan yayılan koku büyük bir problem yaratıyor. Aslında kokuyu yapan terin kendisi değil, vücuttaki bakteriler. Vücudun ter kokmasını önlemek için sık sık duş yapmak gerekir. Ama bazı durumlarda duş yapmanın da terlemeye pek faydası olmuyor. Allahtan terlemeyi önleyen, ter kokusunu gideren kozmetik ürünleri var. Bunların sayesinde vücudumuzdan iğrenç kokuların yayılmasını önleyebiliyoruz. Terlmemeye karşı kullanılan ürünlerin kanserojen madde taşıdıkları iddiası ortalığı biraz karıştırdı. Bunların özellikle meme kanserine neden oldukları söylentisi hepimizi korkuttu. Ancak bu konuda çalışmalar, araştırmalar sürüyor. Şimdilik ter önleyicilerinizi kullanmanızda bir sakınca yok.

GÖZLERİN DİLİ YOK Kİ

Göz sağlığı konusunda ortaya atılan iddiaların hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğunu biz bilemeyiz. Her zaman göz doktoruna danışmanızda elbette yarar var. Çok yaygın bazı iddialar konusunda uzmanların açıklamalarını aktaralım. Sürekli gözlük kullanmanın gözleri tembelleştirdiği iddia edilir. Gözlük camları, gözlerin iç yapısını değiştirmez. Gözlük kullanıyorsunuz diye gözleriniz zayıflamaz ve de gözlük kullanmazsanız, gözler güçlenmez. Loş ışıkta okumanın gözlere zarar verdiği hep iddia edilir. Aslında loş ışıkta ya da yarı karanlıkta okumaya çalışmak insanı huzursuz eder, bazen başağrısından yakınırsınız. Fakat boşuna endişelenmeyin, göz sağlığınız bu durumdan etkilenmez. Aynı şekilde TV ekranına fazla yakından bakmanın da gözlere zarar verdiği söylenir. Uzmanlar, bu durumun sadece rahatsızlık yarattığını başağrısına neden olabileceğini söylüyorlar.

ÇALIŞAN ELLER BAKIM İSTER

Bulaşıkların yıkanması, ev temizliği, çiçeklerin bakımı derken ellerinizi çok fazla yıpratıyorsunuz. Bu hor kullanmaya karşılık da ellerinize verdiğiniz zararı gidermek için bakım uygulamak pek aklınıza gelmiyor. Hele mesleğinizin gereği kimyasal maddelerle çalışıyorsanız, ellerinizin sağlığı öncelik kazanır. Bir süre sonra ellerinizin derisinde çatlamalar, buruşmalar başlar. Nemlendirici ve besleyici el kremlerini kullanmayı sakın ihmal etmeyin. Genç yaşta, yaşlı bir ninenin elylerine sahip olmayı elbette istemezsiniz. O halde ellerinizi korumayı ihmal etmeyin.

BOĞAZIMDA NE VAR

Zaman zaman yutkunmakta zorlanıyor musunuz? Ya da yutkunmak size acı mı veriyor? Durun, hemen aklınıza en kötü ihtimalleri getirmeyin. Basit bir boğaz sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz. Ağrı kesici ilaçlar boğaz ağrısına iyi gelebilir. Ayrıca sıcak tuzlu suyla gargara yaparsanız, boğazınızdaki mikroplardan kurtulabilirsiniz. Şimdi kendi kendinizin doktoru olup, kısa bir araştırma yapın. Boğazınızdaki acıyı yutkunurken mi, yoksa yutkunduktan kısa bir süre sonra mı hissediyorsunuz? Eğer bu soruya evet cevabını verirseniz, bir kulak- burun- boğaz uzmanına başvurun. Öfkelendiğiniz ya da üzüldüğünüz zamanlar yutkunmakta zorluk çekiyorsanız, bu sorun kas spazmının habercisi olabilir.

ÇİKOLATA KOYU RENK OLMALI

Kalp sağlığını korumanın yolları belli. Sigara, alkollü içki içmeyeceksiniz, yağlı besinlerden uzak duracaksınız, egzersiz yapacaksınız. Liste böylece uzayıp gidiyor. Ve de size bir iyi haber: ‘bitter’ dediğimiz koyu renkli çikolata kalbin çok iyi bir dostu. Bitter çikolata, damarlarda kanakışını hızlandırıyor. Ayrıca çikolata, kalbin en güçlü koruyucusu sayılan fleavanoid’leri de içeriyor. Eğer kilo sorununuz yok ise, diyabet hastalığı sizi etkisi altına almamışsa, kalbinizi korumak için bol bitter çikolata yiyin.

DİŞ BAKIMININ ABC’Sİ

Belki biraz şaşıracaksınız ama dişlerinizi yemeklerden sonra değil, yemek öncesi fırçalamanız doğru olur. Hele sabah kahvaltılarından sonra diş fırçalamayı aklınızdan çıkarın. Meyve suları ve asitli yiyecekler dişlerin minesini yumuşatır. Yemek üstüne diş fırçalamaya kalkışınca da mineleri zedelersiniz. Dişlerinizi beyazlatmak uğruna fırçayı dişlere bastıra bastıra ve de hızlı hızlı fırçalamanız dişlerinize zarar verir. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı uzun uzun çalkalamayın. Çürümeyi önleyen fluorid maddesini yok etmekten kaçınmak zorundasınız. O zaman ağız çalkalamayı da fazla abartmayın.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.