Bebeklerde kolik tedavisi

Bebeklerde kolik tedavisi
Anne adayının bu duyarlılığı bebeğini dünyaya getirdikten sonra da devam eder ve hemen hemen her anne bebeğini kolikden (gaz sancısı) korumaya çalışır.
Her anne adayı gebe olduğunu öğrendiği andan itibaren kendi sağlığı kadar karnındaki bebeğinde sağlığını düşünür ve bebeğinin sıkıntısız bir şekilde sağlıcakla dünyaya gelmesi için elinden gelen her şeyin en iyisini yapar. Çünkü yeni doğan bebeklerin en büyük sorunu koliktir. Uzmanlar hem bebeği hem de ebeveynleri bu sıkıntıdan kurtaracak çözüm önerileri ile çıkıyorlar karşımıza.

Yeni doğan bebeklerde husule gelen gaz sancısı hem bebek için sıkıntılı bir durum olmakta hem de bebeğinin gaz sancısına çare bulamayan ebeveynleri üzmektedir
Anne ve babaları kolik hakkında detaylı bir şekilde bilinçlendiren uzmanların kolik tedavisi hakkında önerileri şöyledir:
Öncelikle bilinmeli ki kolik bir hastalık değil kısa veya uzun süreli yaşanan geçici bir sağlık sorunudur. Yeni doğan bebeklerde kolik genellikle bebeğin anneyi emmesi esnasında yutmuş olduğu havadan dolayı olur. Bebeğin karın hassasiyetinden dolayı gaz sancısı başlar. Anneler bu durumu önlemek için öncelikle bebeklerini emzirme esnasında göğüslerini hava almayacak şekilde kavrayabilmeye dikkat etmelidirler.

Kolik sıkıntısı yaşayan bebekleri bu sorundan kurtarmanın en etkili ve basit yolu bebeği kucağa alarak ve sırt bölgesinin omzunuza gelmesini sağlayarak sırtını hafif ve yumuşak bir şekilde ovalamaktır. Bu ovalama işlemi bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır. Geçmek bilmeyen kolik sorunu için ise uzman bir hekime danışmalısınız.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.