Bel Ağrısı Nedenleri Bel Ağrısı Tedavisi Ve Aşamaları

Bel Ağrısı Nedenleri Bel Ağrısı Tedavisi Ve Aşamaları
Her 10 bireyin 8inde bel ağrıları sorunu yaşanmaktadır. 4 çalışmada McGill ağrı anketi, birer çalışmada olmak üzere de 5 veya 9 puanlık Likert skalası, Aberdeen ağrı skalası, ve West Haven Yale skalası kullanılmıştır. Peki bel ağrıları neden olur? Bel ağrılarından kurtulmak için ne yapılmalıdır? Merak ediyorsanız, makalemizi sonuna kadar incelemelisiniz…
 
b
Çalışmaların tanımlanması
VAS skalası (/100) çalışmalar içinde en sık kullanılan ağrı ölçütüdür (22 çalışma), ve ağrı bildiren çalışmaların %83’ü şunlardan birini kullanmıştır: VAS/100, VAS/10, NRS/100 veya NRS/10.
Günümüzde bel ağrıları oldukça artmış durumda.
bel-agrisi

Çalışmaların %59’unda kullanılan en yaygın fonksiyon kısıtlılık sonuç ölçütleri 15 çalışmada Oswestry disabilite endeksi ve 12 çalışmada Roland Morris disabilite anketidir
Diğer fonksiyonel ölçütler: 4 çalışmada VAS fonksiyon skalası, 3 çalışmada günlük aktivite skalası, 2 çalışmada hastalığın etki profili, 2 çalışmada Quebec disabilite endeksi, 2 çalışmada Manniche bel puanı skalası, ve her biri birer çalışmada kullanılmış olan 5 farklı skaladır. Kısa, orta ve uzun dönem takip için ortalama süre sırasıyla 6.3, 21 ve 53.6 haftadır.
Çalışmalarda yanlılık riski
Şu anki incelemedeki anahtar öğelerin 4’ünün de içinde bulunduğu 10 öğeyi içeren ilk incelemede, yorumcular 351 kalite değerlendirme skoru içinden 122 tanesi üzerinde anlaşmazlığa düştü. Çoğu durumda fikir alış verişi ile anlaşmazlıklar çözüldü, ve üçüncü bir yorumcuya sadece 2 kez gereksinim duyuldu. Güncellemede yorumcular 124 anahtar öğe skorundan 19’unda anlaşmazlığa düştü, ve sonuç olarak Kappa skoru 0,76 oldu. Bunun anlamı yüksek anlaşma derecesidir. Güncellemede anlaşmazlıklar iki durum haricinde konsensus ile çözüldü, ve kalan iki durumda üçüncü bir yorumcu devreye girdi.
Sadece 8 çalışma 4 anahtar geçerlilik kriterinin hepsini birden karşıladı. Yayınlanan rapordaki bilgilere göre anahtar kalite öğelerinden 37’si (%15) başta belirsiz olarak puanlanmıştı (yetersiz tanımlanan en sık öğe ‘tedavi bölgesinin yeterli tanımlanması’ idi).
Bir önceki Topuk Dikeni Hastalığı Nedir? Tedavisi Varmıdır? başlıklı konumuzda topuk dikeni hastalığı ve tedavisi, topuk dikeni nedir ve topuk dikeni tedavisi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: bel ağrıları, kalb rahatsizliklarinda bel agrisi olurmu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.