Bel, sırt ve boyun ağrılarında DBC tedavisi

Bel, sırt ve boyun ağrılarında DBC tedavisi

Dekondüsyon sendromuyla pekçok değişik fiziksel sonuçlar arasında ilişki kurulmuştur.
Fonksiyonel restorasyon programının amacı nedir?
Literatürler ve klinik deneyimle, bel ağrısı hastalarının çoğunda dekondüsyon sendromunun geliştiğine işaret etmektedir.
Bu sistemle, kronik, tekrarlayan ve ameliyat sonrası ağrıları olan, çeşitli tedavi yöntemlerinden bir türlü yarar göremeyen, kas kuvveti ve eklem hareket kabiliyeti büyük oranda zayıflamış olan bel – sırt ve boyun hastaları tedavi edilmektedir.
DBC (Date Based Care) fonksiyonel restorasyon programı, Helsinki Üniversitesi tarafından başlatılıp uluslararası bir ekip tarafından geliştirilmiş, tüm dünyada kabul görmüş ilk ve tek standardize tıbbi tedavi sistemidir.
Ağrı: Ağrı korkusu ve hareketleri sakınma
Kullanmama: Bel, sırt ve boynun kullanımının azalması.
Dekondüsyon: Kuvvet, endürans, mobilite ve koordinasyon bozukluğuna yol açar
Paraspinal kasların kuvvet ve endurans kapasitelerindeki azalma pekçok araştırmada kronik bel problemlerine bağlanmaktadır. Ayrıca hastaların genel kondüsyon ve sağlık durumlarında da azalma ve kötüye gitme görülebilmektedir.
Son araştırmalar bel problemi olan hastaların psikomotor ve postür kontrol kapasitelerinde azalma oluştuğunu göstermektedir. Bu hastalarda özellikle kas yorgunluğundan sonra, kasların aktivasyon, koordinasyon ve kontrolleri anormaldir.
Fonksiyonel restorasyon programı yaklaşımında amaç, fiziksel fonksiyonun restore edilmesi ve mümkün olduğunca normalleşmesi olarak tanımlanabilir.
Hangi tip hastalar DBC programı için uygundur?
– Bel ve boyun fıtıkları,
– Fibromyalji – polimyalji,
– Boyun, sırt ve bel kas zayıflığına yol açan tüm durumlar.
DBC programına hangi grup hastalar alınamaz?

– Tümörler,
– Akut enfeksiyonlar,
– Spinal kord basısı,
– Taze kırıklar,
– Ağır metobolik hastalıklar,
– Hastayla işbirliği yapılmadığı durumlar.
DBC Programı nasıl uygulanır?
Tedavi temel olarak cihazlarla egzersiz yapma üzerine kuruludur; doğru yük kullanımı ve hareket açıklığının limitlenmesi ve hareketin ağrısız eklem hareket açıklığında yapılmasını sağlar. Hastanın omurgasının hareket ve güç bilgileri bilgisayara yüklenir. Bilgisayarda tüm kasların % kaç oranında zayıf ve kısıtlı olduğu saptanır ve kişiye özel bir program hazırlanır.
DBC Programı ne kadar süreyle uygulanır?
Haftada 2 veya 3 kez olmak üzere 18-24 seans uygulanır. Hasta eşofmanını giyerek, spor salonunda olduğu gibi cihazlarla egzersizlerini fizyoterapist eşliğinde yapar. Hastaya uygulanacak ağırlık ve hareket açıklıkları cihazda programlanır. Tedavi sonaerdikten sonra, hasta isterse 15 günde bir, veya ayda bir kez an going programa katılabilir.
DBC Programının sonunda hastanın psikolojik durumunda da düzelme olabilir mi?
Bilindiği gibi kronik ağrılı tüm durumlar hastanın psikolojisine yol açar. Sonuç olarak, DBC’nin 12 haftalık programı ağrının azalması, fonksiyonların normale dönmesinin yanı sıra psikolojik dengenin de düzelmesini sağlar.
Türkiye’de DBC nerelerde uygulanmaktadır?
DBC, Türkiye’de sadece Fizikom – Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde Doç. Dr. Meral Kozakçıoğlu’nun yönetiminde uygulanmaktadır. Hastalar DBC’ye kendileri başvurabilirler veya tedavilerini yönlendiren doktorları tarafından gönderilebilirler. Bakılanlar: kalp ameliyatı sonrası sırt ve boyun ağrıları tedavisi, kalp ameliyatı sonrası sırt ve boyun ağrıları tdavisi, paraspinal kaslar, paraspinal nedir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.