Biyolojik silahlar ve terörist saldırılar hakkında

Biyolojik silahlar ve terörist saldırılar hakkında
Ülkemizde de 1976 yılından sonra doğan çocuklar bu hastalığa karşı bağışık değildirler.
Politik krizler sebebiyle sık olarak biyolojik ve kimyasal silahlarla saldırılar yapılacağı gündemimize gelmektedir. Herhangi bir ülkede de vatandaşlara yönelik aşılama programı yoktur. Son günlerde bu konular üzerine çalışan, özellikle çiçek hastalığı ile alakalı bilgi eksikliklerinin oluşturduğu endişeleri körükleyen elektronik postalar gönderilmeye başlanmıştır. Bu sebeple bu konulardaki gerçek bilgileri kısaca özetleme gereği duyduk :

Çiçek hastalığıtüm dünyada yokedildikten sonra Dünya Sağlık Örgütünün önerileriyle tüm dünyada yapılan aşı çalışmaları durdurulmuştur
Amerika Birleşik Devletleri, 11 Eylül 2001 olayı ile başlayan terörist ataklara hazırlanma süreci içinde bazı resmi görevlilere, operasyon bölgesindeki askerlere ve en son olarak da bazı ilkyardım görevlilerine aşı uygulamaya başlamıştır. Bu aşılama çalışmaları bireysel isteklerle başlatılamaz. Devletlerin politikalarına bağlı olarak programlar belirlenir.
Şu anda dünyanın hiçbir yerinde parasını ödeyip satın alabileceğiniz çiçek aşısı yoktur. Geçmişte de olmamıştır. Tüm çiçek aşılama programları resmi organların denetiminde yürütülmüştür. Bu nedenle, yurtdışından çiçek aşısı getirip sattığını söyleyen kişiler varsa, bu kişiler en iyi olasılıkla dolandırıcıdır. Eğer bazı kişiler çiçek aşısı getirtip yakınlarına yaptıklarını söylüyorlarsa büyük olasılıkla kandırılmışlardır.

Otoriteler şu andaki kriz ortamında bile kitlesel bir aşılama yapmayı gereksiz görmektedirler, çünkü çiçek aşısının kendisinin de ağır seyredebilen ve ölüme yolaçabilen komplikasyonları vardır.
Kriz konusunda yapılan yorumlarda Irak’la ilgili olarak Şarbon mikrobunu biyolojik silah olarak kullanma olasılığının hep canlı tutulmasına karşın, Çiçek virusu ile ilgili tehlike ikinci derecededir. Irak’ın çiçek virüsü üretme altyapısının yetersiz olduğu düşünülmektedir.
Şarbon etkeni, çeşitli formlarda hastalık oluşturabilen bir bakteridir. Sporlarının biyolojik silah olarak kullanılma olasılığı olabilir. Bu konuda hızlı tanı konmuş olması önemlidir. Bu etkene karşı standart hijyenik kurallara uyma ve şüpheli nesnelerden uzak durma dışında dışında bireysel olarak alınacak tedbir yok. Bir bölgeye Şarbon etkeni ile saldırı olursa tüm sağlık sisteminin hızlı müdahelesi önemli. Klasik tanısal araçlar yaygın olarak ülkemizde var. Acıbadem Sağlık Grubu da bu etkene karşı laboratuvar hazırlıklarını tamamlamış durumdadır. Hem klasik yöntemlerle, hem de moleküler yöntemleri kullanarak hızlı biçimde şüpheli durumlarda Şarbon etkeni varlığını araştırabilecek durumdadır.
Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: biyolojik silahlara örnek, biyolojik silah çeşitleri, biyolojik silahlar neden tehlikelidir, silahlarPDF

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.