Böbrek taşlarına şok dalgalı tedavi

Böbrek taşlarına şok dalgalı tedavi
Ayrıca böbrek taşı hastalarının yüzde 2′sini çocuklar oluşturuyor.
Toplumda yüzde 4 oranında görülen böbrek ve idrar yollarındaki taşlar, artık sosyal bir hastalık olarak kabul ediliyor. Erkeklerde, kadınlara oranla daha sık böbrek taşı oluşuyor. Tedavi edilmediğinde böbrek yetmezliğine neden olduğu için, taşların erken tanı ve tedavisi büyük önem taşıyor.
Çocukluk çağından yaşlılık dönemine kadar, her yaşta görülebilen böbrek ve idrar yolundaki taşların tedavisinde, vücut dışından şok dalgalarıyla taş kırma yöntemi başarılı sonuç veriyor
Vücut dışından şok dalgalarıyla yapılan taş kırma tedavisi, hastaların yüzde 85′ine başarıyla uygulanabiliyor. Hastanın iyi bilgilendirilmiş olması tedavinin başarısını olumlu etkiliyor.
Böbreklerin görevi
Acıbadem Hastanesi Bakırköy Üroloji uzmanı Op. Dr. Enis Rauf Coşkuner böbreklerin temel görevinin, vücudun tuz ve su atılımını kontrol etmek ve kan asit- baz (pH) dengesini sabit tutmak olduğunu belirterek şöyle devam ediyor:
“Zararlı olabilecek pek çok atık madde, böbrekler yoluyla vücuttan uzaklaştırılıyor. Böbrekler; karın içinde sırt omurlarının sağ ve soluna yerleşmişlerdir. Karın boşluğu içindeki karın organları böbreklerin önündedir ve aralarında karın zarı (periton) bulunmaktadır. Böbreklerin dokusu içinde oluşan idrar, böbrek havuzcuğuna aktarılır. Bu havuzcuktan başlayan yaklaşık 20-25 cm’lik ince bir kanal (üreter) yoluyla idrar, mesane dediğimiz temel görevi idrarı depolamak ve istemimiz dahilinde boşaltmak olan organımıza gelir.”
Tedavi yöntemleri
Hastaların yaşam kalitesini etkileyen, sık sık iş gücü kaybına neden olan taş hastalığının tedavisinde, değişik yöntemler kullanılabiliyor. Vücut dışından şok dalgalar ile taşı parçalama (ESWL) tedavi yöntemlerden biri. Küçük bir kanaldan girerek taşın böbrekten alınması, ultrason, lazer veya elektrohidrolik enerjilerden de faydalanılarak taşın idrar yollarından kırılarak alınması diğer sık kullanılan yöntemler. Açık cerrahi, günümüzde nadir olarak kullanılıyor.
Şok dalgalarıyla taş kırma tedavisi
Opr. Dr. Rauf Coşkuner, herhangi bir operasyona gerek kalmayan şok dalgalarıyla taş kırma tedavisiyle ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Son 20 yılda, böbrek taşlarının geleneksel açık cerrahi yöntemle tedavisi giderek azalmış ve ancak küçük bir hasta grubuna uygulanması aşamasına gelinmiştir. Tüm gelişmiş ülkelerde şok dalgası üreten taş kırıcı cihazlar idrar yolu taşlarını vücut dışından parçalayıp kum haline getirmektir. Hastaların yüzde 85′i bu tedaviye uygundur. Açık cerrahi ve endoskopik uygulamada inisiyatif tamamen hekimin elinde iken ESWL’ de ancak hastanın tam katılımı ile iyi sonuç alınabilir. Öncelikle hastanın ruhsal bakımdan hazır olması, iyi bilgilendirilmiş olması tedavi sonucunu etkilemektedir. ”
Tedavi süresi 1 saat
Vücut dışından şok dalgalarıyla taş kırma tedavisinde, çeşitli metotlarla şok dalga hüzmeleri taşa yoğunlaştırılıyor. Bir böbrek idrar yolu taşının kırılması için, birçok şok dalgasının taşa ulaşması gerekiyor. Hasta bu işlem için tedavi masasına yatırılıyor.
Genelde sakinleştirici bir ilaç, çok nadir hasta grubunda anestezi işleminin uygulanması için yeterli oluyor. Op. Dr. Enis Rauf Coşkuner, şunları söylüyor:
“Özel bir röntgen veya ultrasonografik görüntüleme yöntemi ile taş şok dalgalarının tam odak noktasına getirilir. Şok dalgası sıvı dolu yastık aracılığıyla önce vücuda, oradan da taşa ulaşır. Taşın kum haline gelebilmesi için gerekli zaman taşın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, genelde 1 saattir. Daha sonraki günlerde kum, idrar yollarından atılır. Bu sırada kolik tarzı ağrılar ve idrar yolun kısmi tıkanması görülebilir. Hastaların yüzde 10-20′sinde bu durum için tüm imkânların bulunduğu bir klinikte konu üzerine deneyimli bir ürolog tarafından bu işlemin uygulanması önemlidir.”
Böbrek taşının tekrarlama riski oldukça yüksektir. Bir kez taş oluşturan hastanın ömür boyu takip edilmesi gerekir. Ayrıca taşın niteliğine göre diyet ve ilaç kullanılması da büyük önem taşır.
Bir önceki Köpekteki bakteriler sizi ishal etmesin başlıklı konumuzda ishal olmak, kusma ve salmonella hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.