Böbreküstü bezi yetmezliği tedavisi

Böbreküstü bezi yetmezliği tedavisi

Böbeküstü bezi yetmezliğinin tedavisi
Böbreküstü bezi yetmezliğinin tanısının konmasında etkili bir test olan ACHT, hipofiz bezi tarafından üretilmekte olan adrenal bezlerini hormon salgılaması için tetiklemektedir.
Yorgunluk, iştahsızlık, güçsüzlük, kilo kaybı, mide bulantısı, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, baygınlık, sinirli ve depresif olma gibi belirtileri bulunan böbreküstü bezi yetmezliği krize yol açabilir ve hastaları hayati tehlikenin içine sürükleyebilir. Uzman hekimler hastalığın tanısını koydukları gibi böbreküstü bezi yetmezliğinin tedavisi için gerekli işlemlere başlayacaklardır. Fakat ACHT yapılmasına rağmen adrenal bezleri adrenal hormonu yapmıyorsa böbreküstü bezi yetmezliğinin varlığından söz edilmektedir.

Böbreküstü bezi yetmezliği tedavisinde ilaç formdaki yenileme hormonlarının alınması tavsiye edilmektedir. Bu belirtileri yaşıyor ve böbreküstü bezi yetmezliğiniz olduğundan şüphe ediyorsanız, adrenokortikotropik hormonu (ACTH) yapması için hekime başvurmalısınız
Aynı zamanda böbreküstü bezi yetmezliği tedavisi esnasında hasta beslenmesinde tuz kullanımını azaltmalıdır. Ameliyat ile de böbreküstü bezi yetmezliği tedavi edilebilir, ancak ameliyat büyük bir stres demektir. Bu nedenle hastaya ek olarak glikoz, tuzlu sıvı ve hidrokortizon iğneleri verilecektir.
Ayrıca uzmanlar böbreküstü bezi yetmezliği olan hastaların tıbbi kimlik bileziği olmalıdır. Çünkü böbreküstü bezi yetmezliği krizi vuku bulduğu zaman hastanın bilinci kapalı bir şekilde bulunması durumunda neyi olduğu tıbbi kimlik bilgilerinden anlaşılabilir ve bu bilezik hayat kurtarıcı olabilir.
Bir önceki Böbreküstü bezi yetmezliği belirtileri başlıklı konumuzda addison belirtileri, addison hastalığı belirtileri ve böbreküstü bezi yetmezliği hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: böbreküstü bezlerindeki miyomun tedavisi nasıl yapılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.