Brusella hastalığı tedavisi

Brusella hastalığı tedavisi
Brusella hastalığının hayvanlar için bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Genellikle hastalıklı hayvan mezbahaya gönderilir.
Daha çok yavru atma hastalığı olarak bilinen Brusella hastalığı, “Brusella” virüsünden kaynaklanan bir rahatsızlık olduğu için ismini hastalığa sebep olan virüsten almıştır. İnsanlarda husule gelen Brusella hastalığının tedavisi ise şöyledir:

Hastalıklı olan hayvanın etinden, sütünden ya da süt ürünlerinden bilinçsiz bir şekilde tüketen insanlar bu hastalığı çok kolay bir şekilde kaparlar. Ekseri hayvanlarda husule gelen bu sorun bulaşıcı olduğu için insanlara da kolaylıkla geçmekte ve çeşitli sıkıntılar yaşatmaktadır
Özellikle de brusella hastası keçinin sütünden peynir yapan ve sütü kaynatmadan peynir olarak yapıp tüketen kişilerde brusellanın bulaşması kaçınılmazdır. Brusella hastalığı kendini aşırı yüksek olmayan ancak titreme şeklinde ortaya çıkan ateş, iştahsızlık, çabuk yorulma, sık sık terleme ve eklemlerdeki yoğun ağrılar ile gösterir. Çoğu kşi bu belirtileri yaşamasına rağmen brusella hastalığından şüphe etmediği için sorunlarını geçiştirirler.

Brusella tedavisinde uzman hekimler mütenevvi antibiyotikler kullanmayı önermekteler. Brusella bakterisine karşı olan bu antibiyotikler hastalığın ortadan yok olmasını sağlar. Bilhassa tetrasiklinler, kloramfenikol, rifampin ve streptomisin brusella hastalığına sebep olan brusella mikrobuna karşı etkilidir. Tedavi süresinde hastanın birden fazla antibiyotik ilacını aynı anda kullanması gerekebilir.
Bir önceki Kıl dönmesinin tedavisi başlıklı konumuzda kıl dönmesi, kıl dönmesi ameliyatı ve kıl dönmesi hastalığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: brusella hastal, brusella olan hayvana tedavi uygulanir mi, Brüsella hastaları diyeti, rifampicin ılacı hangı hastalıklara ıyı gelır, brusella hastalığı insanlardaki tedavi şekli

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.