Cildinizi soğuktan koruyun

Cildinizi soğuktan koruyun
Bunun için de ilk önerim işin uzmanlarına başvurulması olacaktır.
Cilt uzmanları cildimiz soğuktan mutlaka korumamızı öneriyorlar. Uzmanlar, cildini soğuk havalardan korumak isteyenlere, kuruyan ciltleri, daha sağlıklı ve daha güzel hale getirebilmek için başta turunçgillerle, palamut ve lüfer gibi yağlı balık tüketilmesi gerektiğini söylüyor.
Kış mevsiminde insanların ciltlerini koruyabilmek, güzelleştirmek için neler yapmaları gerektiğini de anlatan Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Betül Şengör, havaların soğumasıyla birlikte kurumaya başlayan cildin bakımının zor olduğunu, nemlendirilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Kurumayla birlikte çatlaklar ve lekeler oluşan cildin nemlendirilmesi gerekir
Kliniklerde uygulanacak kimyasal soyma yöntemi, cildi nemlendirmede en etkili yönetimdir. Bunun yanı sıra yine uzmanlık merkezlerinde uygulanacak maskelerle ışık tedavileri aracılığıyla cildin dış etkenlere karşı savunması artırılabilir, hücre üretimi hızlandırılabilir.”
Dr. Şengör, maddi yetersizlikler nedeniyle evinde cilt bakımı yapmak zorunda kalanlara da eczanelerde satılan nemlendirici kremleri tercih etmelerini önererek, “(Bitki, her ilacın ana maddesi) dememek lazım. Çünkü hangi bitkinin neye iyi geldiği konusunda bilimsel bir veri yok. Bitkiyi cilde yararlı hale getireyim derken, tam tersine zarar görebilirsiniz. Yan etkileri oluşabilir” dedi
Cildiniz için bunları yiyin
Dr. Şengör, daha güzel ve daha sağlıklı bir cilt için soğuk havaların hüküm sürdüğü zamanlarda tüketilmesini önerdiği besinleri ve faydalarını da şöyle sıraladı…
Turunçgiller (portakal, greyfurt, limon, mandalina): İçerdikleri A ve C vitaminleri, kış güneşinin olumsuz etkilerini yok eder. Hücrelerinin yeniden yapılanmasına katkı sağlayarak cildin lekelenmesini engeller.

Koyu yeşil sebzeler: Salatalık, roka gibi koyu yeşil renkli sebzeler, ciltteki ter bezlerini çalıştırır, bol vitamin ve madeni madde vererek cildin taze ve pürüzsüz olmasını sağlar.
Kekik ve nane: Kan dolaşımını canlandırdığı cildin sağlıklı bir görünüm kazanmasına katkı sağlar.
Bitki çayları (ada çayı, kuşburnu ve yeşil çay): Bunlar da kan dolaşımın yanı sıra sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardım ederek cilde sağlık görünüm kazandırır.
Yağlı balıklar: Özellikle lüfer ve palamudun içerdikleri Omega-3 yağ asitleri cilt hücrelerini saran zarı güçlendirir, kırışıklıkları önleyen kusursuz dengeler oluşturmaya katkı sağlar.
Bir önceki Cilt hastalıklarını dikkate alın başlıklı konumuzda akne, akneli yağlı ciltler ve anemi hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.