Cilt Bakımı

Cilt Bakımı
Cilt yıkanınca, yüzeyini koruyan doğal yağ tabakasının, normal asiditesi yok olur. Cildi koruyan diğer etkenler şunlardır: Besin, uyku, egzersiz, haraket, derin soluma vb… Cildin sağlıklı ve çekici olması için her şeyden önce, onu temiz tutmalıdır. Dolayısıyla, hem bu normal asiditeyi, hem de cildin doğal nemliliğini bilinçli olarak yenilemek gereklidir. Cildin görevi, beden ısısını dengelemek, toksinleri bertaraf etmek ve bedeni bakterilerden korumaktır

VİTAMİNLER ve CİLT İÇİN ÖNEMİ

A vitamini: Yağda erir. Cildin genç kalmasını yardım eder. Saçın, tırnakların, dişlerin ve gözlerin bu vitamine ihtiyacı vardır.

– B1 vitamini: Suda erir, etkisi A vitamininkine benzer.

– B2 vitamini: Eksikliği, cildin kuruyup, çatlamasına neden olur.

– B3 vitamini: Cildin korur, damarların esnekliğini sağlar.

– B5 vitamini: Dokuları, hücreleri ve organları biyolojik açıdan olumlu etkiler. Cildin aşırı yağlanmasını önler. Eksikliği yorgunluğa, uykusuzluğa, sindirim zorluklarına neden olur. Yağlı saçlara iyi gelir. Ayrıca saçların beyazlamasını önler.

– B6 vitamini: Kandaki akyuvarların oluşumuna yardım eder. Ergenlik sivilcelerini, egzamayı olumsuz etkiler. Eksikliği, ağız çevresi ve gözlerde egzama yapar.

– C vitamini: Suda erir. Cildi her türlü mikroba karşı korur. Kremlerdeki özelliği cildi alerjiye karşı korumasıdır.

– D vitamini: Yağda erir. Cilt, güneşlenince, kendi D vitaminini kendi imal eder. Ancak, güneşlendikten sonra, cilt hemen sabunla yıkanmamalıdır.

– D2 ve D3 vitaminleri: Cildi soğuk havalara karşı korur, metabolizmayı canlandırır.

– E vitamini: Yağda erir. Cildin doğal yağını korur. Kan dolaşımını olumlu etkiler. Cinsiyet bezlerinin olumlu çalışmasını sağlar. Metabolizmayı canlandırır.

– F vitamini: Cilt yüzeyindeki ve cilt altındaki dokuların katalizörüdür. Ayrıca saçları olumlu etkiler.

– H vitamini: Yağ bezlerini olumlu etkiler.

– K5 Vitamini: Bakteri, mantar ve benzerlerini yok eder.

P vitamini: Kılcal damarları güçlendirir. – PP vitamini: Cildin kan dolaşımını etkiler. Bi Vitaminiyle bağdaştırıldığında, soğuktan açılan çatlak ve yaralara iyi gelir.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.