Çocuklar ateşlendiği zaman ne yapılmalı?

Çocuklar ateşlendiği zaman ne yapılmalı?

 
Çocuklarda yükselen ateş aileyi bir paniğe sokar ve çareyi hemen doktara gitmekte bulurlar. Çocuğun ateşinin yükselmesi önüne geçilemeyecek bir durum değil.
Çocuk sahibi olan her anne-baba çocuklarının ateşi yükseldiği zaman mutlaka bir endişeye kapılırlar. Çocuğunuzun ateşi yükseldiyse sakin olup bilinçli davranmakta fayda var. Üstelik uzmanlar, çocukların yılda 8 kez ateşlerinin yükselmesini normal karşılıyorlar
Bu çoğu zaman gereksiz bir durumdur. Evinizde basit yöntemlerle doktora gitmeye gerek kalmadan çocuğunuzun ateşini düşürebilirsiniz.

Çocuğunuzun ateşi yükseldiği zaman, öncelikle çocuğunuzun üstü kalınsa üzerini değiştirmelisin. Ortamın sıcaklığının düşürülmesi önemlidir. Yüksek ateşin önüne geçmek için yapılacaklar arasında bol bol sıvı tüketimide var. Kıyafetlerini incelttikten sonra çocuğa su veya benzeri sıvılar içirin. Çoğu anne-baba ateşi yükselen çocuğa hemen antibiyotik ilaç takviyesi yapıyor ama uzmanlar bunu önermiyor. Antibiyotik yerine basit ateş düşürücüleri tercih edebilirsiniz.
Dikkat edilmesi gerekenler
Yüksek ateş bir hastalığın belirtisi olabilir. Çocuğun aktivetelerinde kısıtlama, beslenmesinde bozukluk, vücudunda herhangi bir döküklük olup olmadığı gözlenmelidir. Ateşin belirtileri dışında başka bulgularda (sürekli kusup sıvı kaybediyorsa) kendini gösteriyorsa ve çocuğun ateşi 48 saatten fazla sürdüyse acilen doktora götürülmelidir.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cocuklarin atesi nasil düsürülür, ateslendigimiz zama ne yapmalıyız, ateşlendiğimiz zaman ne yapmalı, Ateşlendiğimiz zaman ne yapmalıyız?, ateslendigin de ne yapilmali

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.