Çocuklarda alt ıslatma problemi nedenleri

Çocuklarda alt ıslatma problemi nedenleri

Çocukların gece yada gündüz sürekli alt ıslatmalarının nedeni bir hastalık olabilir. Enürezis hastalığı; mesane kapasitesinin düşük olması, uyanmada güçlük çekme, gece idrar üretiminin fazla olması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. 5 yaşını doldurmuş bir çocuk istem dışı altını ıslatıyorsa Enürezis hastalığı kapınızda demektir. Çocuklar bu nedenle haftada en az 2 defa uykularında altlarını ıslatırlar.

 
Enürezis hastalığına erkek çocuklarında daha sık rastlanmaktadır
Genetik nedenlerden dolayı erkek çocukların Enürezis olma riski kız çocuklarına göre daha yüksektir.
İdrar konsantrasyon bozuklukları, tiroid bozuklukları, üriner sisteminin yapısal bozuklukları, bazı enfeksiyonlar, idrartorbası hastalığı veya dikkat eksikliği çocukların idrar kaçırmalarında önemli rol oynayan diğer nedenlerdir.

Alınması Gereken Önlemler ve Tedavi
Bu hastalığın tedavisi için ebeveynlere büyük rol düşüyor. Anne-babanın çocuğu ile kurduğu ilişki tedaviyi olumlu veya olumsuz etkileyebilmektedir. Çocuğunuza sevginizi gösterin.
Alınması gereken önlemler arasında, çocuk gece uyumadan önce mutlaka tuvalete çıkarılmalıdır. Çocuğunuz sabahları altını ıslatmadan kalktığı zaman onu ödüllendirin. Ödüllendirme yöntemi Enürezis hastalığını yenmede son derece önemlidir. Bu yöntem çocuğunuzun kendisine olan güvenini kazanmasını sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Deri altı implantı ile 3 yıl koruma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: çocuklarda alt ıslatma nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.