Çocuklarda bademcik iltihabı (bademcik şişmesi) tedavisi

Çocuklarda bademcik iltihabı (bademcik şişmesi) tedavisi

Çocuklarda bademcik iltihabı (bademcik şişmesi) akkan düğümcüklerinin streptokok adı verilen mini canlılarının bir grubu tarafından meydana getirilen iltihaplı hastalıklardır. Ateş oldukça yüksektir. Özellikle hemolitik tipi tarafında meydana getirileni en tehlikeli olanıdır.
Bademcik iltihabında hastalık belirtileri ani olur ve şiddetli gelişir. Boğazdaki şişlik ve ağrılı durum yutmayı güçleştirir
Enfeksiyon aşağı doğru yayılırken sesle kabalaşma, kalınlaşma ve çatallanma meydana gelir. Giderek boğulur ve nefes alma hırıltılı durum alır.
Öksürük başlar. Hastalıkta boğazda yaralar ve apseler ortaya çıkar. Kalp karın içi görülen karın içi organları böbreklerde haraplaşmalar yapar.
Genellikle okul ve kalabalık ailelerde yakın temas ile geçiş kolay olur. Hastalığın teşhis ve tedavisi kolaydır. Yalnız ilaç kullanmaktaki hatalı bir tutum bu hastalığın olumsuz sonuçlarını ortaya koyar. Bunlardan en önemlisi romatizma ile kalp kapakçıklarının ve böbreklerin süzücü sistemlerinin bozulmasıyla görülen durumlardır.
Hekimin verdiği tedaviyi çocuğun canının yanmaması gerekçesiyle yapmayarak yarıda kesmek durumu kötüleştirir. Mini canlıların tam olarak ortadan kaldırılmaması sonradan hastalığın daha da şiddetlendirir.

Bu hastalıkta en önemli olan büyüklere zarar vermeyen ve boğazlarında bulunan mikropların çocuklara geçtiklerinde şiddetli hastalık yapabilmeleridir.
Oysa taşıyıcı dediğimiz hastalığa yakalanmaksızın önceden belirlenmesi ve basit bir tedavi uygulanması ile hastalık ortadan kalkar.
Bademcikler çevresinde oluşan apse boğazın yumuşak dokusunda birikip yutağı daraltabilir.
Bir önceki Karbonmonoksit zehirlenmeleri başlıklı konumuzda akciğer rahatsızlığı, alkol zehirlenmesi ve besin zehirlenmesi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cocuklarda bademcik sismesi, cocuklarda bogaz bezesinin sismesine bitkisel tedavi, bademcik şişmelerinde ne yapılmalı, cocuklarda bademcık ıltabl nasil gecer, cocuklarda bademcik iltihabına ne iyi gelir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.