Çok hareketli ve yaramaz çocuğu sakinleştirmenin yolu

Çok hareketli ve yaramaz çocuğu sakinleştirmenin yolu

Çok hareketli vede yerinde duramayan çocuğunuzmu var?Yerinde duramıyor ve onunla bir türlü başa çıkamıyorsanız  artık strese girmenize gerek kalmadı. Yaptıkları yaramazlıklarına karşı verdiğiniz cezaları kaldırıp, daha çok hareketli aktivitelere yer verirseniz rahat edebilirsiniz. Bu tip çok hareketli, enerjisi bitmek tükenmek bilmeyen, sürekli hoplayan ve zıplayan çocuklara sınır koymak ve planlı şekilde hareket etmelerini sağlamak çözümün birinci aşamasını oluşturuyor. Özellikle evde her şeyi yapabilme özgürlüğü vermeyin.

Plan Yapın
‘Bu tip çocuklara kısıtlama gelmez’ demeyin
Yemek yeme, oyun ve televizyon izleme saatlerini ayırın, bunların dışına çıkmasına ve sınırlarını zorlamasına izin vermeyin. Yeri geldiğinde onu dinleyin ama karşı çıkışlarında taviz vermeyin. Sakin ve net olun.
Hayır demesini bilin
Kesin, kararlı ve net bir ses tonu ile söylediğiniz “hayır” kelimesini küçümsemeyin. Yeter ki siz kararınızdan vazgeçmeyin. İlk seferlerde zorlansanız da sizin istikrarınız ile sonunda bunu anlayacaktır. Beden dilinizi iyi kullanın.
Şeker tüketiminden kaçının
Az şeker tüketen çocuklar daha huzurlu olurlar. Hareketli çocuğunuza şeker vermekten çekinin. Onun yerine doğal meyveleri seçebilirsiniz.
Yeni ilgi alanları bulun
Bu enerjik çocuklar herşeye ilgi duyabilirler. Yeni öğrenecekleri şeylerle sakinleşeceklerdir. Onları piyano, gitar gibi müzik aletleri çalmaya teşvik edebilirsiniz. Dikkatini bir konuda toplamaya çalışması, ekstra enerji yakmasını da sağlayacaktır.

Mutlaka spor yaptırın
Yaş grubuna uygun olarak bir spor dalına yönelmesini sağlayın. Yüzme, basket, tenis gibi sporlar bedensel gelişimlerini desteklerken, zihinsel gelişimlerine de yardımcı olacaktır. Spor sayesinde sosyalleşen çocuk, kendini daha rahat kontrol etmesini de öğrenecektir.
Ses seviyesini azaltın
Evde olduğunuz zamanlarda sesli oyuncaklar oynamasına, evde bağırmasına izin vermeyin. Evde kısık sesle çalan müzik ona huzur verecek ve hareketlerinin azalmasını sağlayacaktır.
Bitki çayları ve ayranı deneyin
Özellikle kolalı içecekler hareketli çocukların beslenmesinde yasaklanması gereken içecek türüdür. Melisa, papatya, ıhlamur gibi bitki çayları sakinleştirici özelliğe sahip olduklarından çocuklarınıza sıcak veya soğuk verebilirsiniz. Ayrıca ayran, sağlıklı ve rahatlatıcı özelliği ile çocuklar için çok faydalı bir içecektir unutmayın.
Konuşun
Dikkatini bir konuda odaklayıp o konu üzerinde konuşmasını isteyin. Bunu bir egzersiz haline getirin. Ona, “dur,düşün, konuş” ve “dur, düşün, harekete geç” denklemini öğretin. Uygun dille ve oyunlarla anlatacağınız takdirde anlayacak ve uygulamaya başlayacaktır. Hatalı davranışlarında hemen kızmak yerine önce konuşmayı ve anlamayı deneyin.
Bir önceki Üç ebeveynli çocuk mümkün mü? başlıklı konumuzda anne sağlığı, böbrek yetmezliği ve çocuk sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: cocuklar icin sakinlestirici, çok hareketli çocuğun enerjisi, bebeklerde sakinleştirici bitkiler, cocuk sakinlestirici formuller, yaramaz cocuk tedavi merkezi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.