Diş Çürüklerinde Saç Dökülmelerine Dikkat

Diş Çürüklerinde Saç Dökülmelerine Dikkat
Sizlere bu yazımızda diş ağrılarının saç dökülmelerine sebep vermesi ile ilgili makaleler sunuyoruz…

 

 
Yapılan bir araştırmaya göre, saç dökülmesinin sebepleri arasında çeşitli diş enfeksiyonları olabilir. Bütün organlarımız, birbirleriyle sıkı bir ilişki halindedir ve birinin sıkıntısı, bir diğerini de etkileyebilir. İşte bunlar gibi; dişteki sıkıntı da saç dökülmesine sebebiyet verebilir.
Vücudumuz, bir bütün olarak, tam bir denge içerisindedir. Örneğin; bacağımızdaki bir ağrı, sırtımıza vurabilir ya da sol koldaki ağrı, kalp de bir sıkıntı olduğunun göstergesi olabilir
Ani baş gösteren bir saç kıran veya saç derinizin ufak bölgelerinde saç dökülmesi yaşıyorsanız, bunun sebebi dişinizdeki çürüğün/enfeksiyonun saçlarınıza uzanan bir etkisi olabilir ve bu sebeple tedavisi ve saç dökülmesini önlemek diş hekiminden geçer. Bu tarz diş çürüğü sebepli saç dökülmeleri, hem erkekler de hem de kadınlarda, her yaşta görülebilir. Bu tarz saç dökülmesi sandığımızdan da yaygındır. Araştırmacılara göre her 1000 kişiden birinin saçkıran hastalığının sebebi dişlerinde yaşadığı sorunlardır.
Saç kıran hastalığı kişinin kendi bağışıklık mekanizmasından kaynaklanır ve stres, enfeksiyon, metobolik bozukluklar, bağışıklık sistemi bozuklukları, kötü beslenme veya hormonsal dengesizliklerden kaynaklanabilir. Bu rahatsızlık saç ve kıl köklerini etkileyen bir problemdir ve kişinin saç, kaş, sakal ve kirpiklerinde olduğu gibi bazen vücut kıllarında bile görülebilir. Bölgesel kellikler genelde bu rahatsızlığa işaret eder. Bu rahatsızlık genelde öngörülemez ve kendiliğinden geçse bile tekrar etme olasılığı yüksektir.
Araştırmayı yapan bilim adamları, saçkıran rahatsızlığını diş sorunları ile bağdaştırırlar. Her ne kadar bu ilişkinin tüm boyutları aydınlatılamasa da, araştırmacılar diş rahatsızlıklarıyla vücuda giren bakterilere karşı mücadele eden bağışıklık mekanizmasının kendi sağlıklı vücut hücrelerine de zarar verebileceğini düşünmektedir. Bu durumda da bağışıklık sistemi saç köklerine etki etmekte ve saç dökülmesine sebep olmaktadır.
Bir önceki Çocukların sağlıklı gülümsemesi için Diş fırçalamayı erken yaşta öğretin başlıklı konumuzda çocuklarda ağız ve diş sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: dis curuklugunu kapatmak icin ne yapilir, dis sagligi ve sac, çürük diş kalp ağrısına neden olurmu, dış ağrısı saç dökülmesine etkilerMı, diş çürükleri saçların dökülmesine neden olurmu

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.