Diş ve diş eti hastalıkları nedenleri

Diş ve diş eti hastalıkları nedenleri
Dişlerimiz sayesinde küçük parçalara ayırmış olduğumuz besinler tükürükler yardımı ile kimyasal şekilde sindirilmeye başlamaktadır. Ağzımıza aldığımız her besin ilk olarak dişler sayesinde ağızda sindirilmeye başlar. Peki diş ve diş hastalıkları neden olur?

Dişlerin sağlıklı olması besinleri parçalamak ve sindirime yardımcı olmak dışında aynı zamanda estetik görünüm içinde son derece önem arz etmektedir.
Mine, dentin ve diş özü tabaklarından oluşan diş, yediğimiz besinlerin kolaylıkla çiğnenmesinde etkili olarak sindirim sistemine muavenet etmektedir. Bu yüzden diş ve diş eti hastalıkları husule geldiğinde bu sindirimde aksama olduğundan sağlığımız tehlikeye girmektedir
Bunun yanı sıra düzgün konuşmada da dişerin sağlıklı olmasının etkisi bulunur.

Diş ve diş eti hastalıklarının sebepleri?

 

Diş ve diş eti hastalıkları arasında en sık rastlanan sorunlar diş çürümeleri ve diş eti iltihaplanması olmaktadır. Diş çürümesinin nedenleri, diş minesi ve diş minesinin alt kısmında bulunan dentin tabakasının aşınmasına sebep olan diş plağı oluşumudur. Diş plağının oluşması bu tabaklarda oyuklar husule gelmesine sebep olduğu için dişlerde çürüme başlar.
Diş eti hastalıklarının en önemli nedeni de, yiyecek artıklarının ve bakterilerin diş ve diş etinin birleştiği kısımda yer edinmesi sonucu burada oluşan diş plağıdır. Yapışkan ve renksiz olan diş plağının kolay temizlenmemesi ve burada daha da birikmesi diş eti hastalıklarına yol açar.
Bir önceki Çocukların sağlıklı gülümsemesi için Diş fırçalamayı erken yaşta öğretin başlıklı konumuzda çocuklarda ağız ve diş sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: dis eti agrisinin nedenleri, diş çürümesi ve dişeti hastalıkları, dis eti hastaliklari NEDENLERİ, dis eti hastaliklari ve sebepleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.