Dışkı tutamama sebepleri

Dışkı tutamama sebepleri
Dışkı tutamama sebeplerinin anlaşılması ve alttan yatan sebebin araştırılması için yaşadığınız ek şikayetlerde göz önünde bulundurularak değerlendirilir. Peki genel olarak dışkı tutmama nelerden kaynaklı olarak meydana gelir?
Dışkı tutamama nedenleri
Bağırsak hareketlerini kontrol edebilme yeteneğinde yaşanan sorunlar dışkının istek dışı gelmesine sebep olur. Yetişkinlerde olan dışkı tutamama sorunu ile çocuklarda olan dışkı tutamama sorununun nedenleri birbirinden farklı olduğu için, bu sorunun neden meydana geldiğini anlama da hastanın yaşı da önemli bir faktördür.
Büyük abdesti tutamama sorunu birçok faktörden kaynaklı olarak husule geldiği için, uzman bir hekime gitmeli ve sorununuzun detaylı bir şekilde tam olarak nasıl gerçekleştiğini anlatmanız gerekir. Yapılan doktor muayenesinde adalelerin zayıflığına rastlanırsa, hapşırma ve öksürme gibi eylemlerde dışkı tutamama söz konusu olur
Ayrıca dışkı tutamama nedenleri arasında anüs veya peri anal bölgede husule gelen apse ve iltihabında etkisi bulunur. Bunun asıl sebebi ise bu bölgede gerçekleşen bir cerrahi operasyondan kaynaklıdır.

Kadınların doğumu esnasında yaşadıkları olaylar sonucunda bu bölgede yara husule gelmesi de dışkı tutama sebepleri arasında yer alır. Genellikle yaşlılar sık sık dışkı tutamama problemi ile karşılaşılır. Bunun sebebi de, yaşın ilerlemesine bağlı olarak kasların ve bağların zayıflamasıdır.
Bir önceki Hazımsızlık neden olur? başlıklı konumuzda hazımsızlığın nedenleri, hazımsızlık ve hazımsızlık nedenleri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: dışkı tutamama bitkisel çözüm, dışkı tutamama nedenleri, yetişkinlerde büyük abdest kaçırma, diskiyi tutamama neyden ileri gelir, hamilelikte gaita tutamama

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.