Dişlere zarar veren şeyler nelerdir?

Dişlere zarar veren şeyler nelerdir?
Ancak ağız ve diş sağlığı hastalıkların büyük bir bölümünün engellenmesine olanak sağlayarak, daha kaliteli ve daha uzun bir yaşamın kapılarını bizler için açar. İşte ağız ve diş sağlığına zarar veren şeyler:
Dişlere zarar veren şeyler
Asit içerikli yiyecek ve içecekler ağız içinde asit miktarını çok fazla arttırdıklarından, dişlerin en büyük düşmanlarından biridir.
Ağız ve diş sağlığına özen göstermek aslında her birimiz için dikkat edilmesi gereken en mühim konulardan biri olsa da, çoğumuz bunun farkında olmamakta, ağız ve diş sağlığımızı yeteri kadar koruyamamaktayız. Hadi gelin hep birlikte, ağız ve diş sağlığımıza zarar veren şeyleri öğrenelim ve bu zararlardan kendimizi uzak tutalı. Dişlerin asitten dolayı zarar görmesi, birçok hastalığın başlangıcı demektir
Aynı zamanda yemeklerden sonra kürdan kullanma alışkanlığından da vazgeçmelisiniz. Çünkü kürdan diş arasında buluna papil adı verilen diş etinin ezilmesine ve dişler arasında boşluk oluşmasına sebep olur. Kürdan yerine diş ipi kullanın.

Dişleri yanlış yöntemle fırçalamak ve yeteri süre fırçalamamak da, dişlerde birçok sorunun husule gelmesine sebep olur. Dişer dairesel şekilde en az iki dakika fırçalanmalı, dil ve damağın da fırçalanmasına özen gösterilmelidir. Diş sıkma, diş gıcırdatma, dişlerin beyazlamasına yönelik yanlış ve sağlıksız ürünler kullanma, ağızdaki diş eski protez ve dolgularını hekime danışmadan değiştirmeye çalışma, kabuklu yemişleri çok fazla sık tüketme, sert şeyleri dişlerle kıraya çalışma diş sağlığına zarar veren şeylerdir.

Bir önceki yazımız olan Diş kisti ameliyatı nasıl yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: dişe zarar veren yiyecekler, dişlere zarar veren madeler, sert yiyecekleri dislere zarari, diş sağlığına zarar veren şeyler, dişe zarar veren maddeler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.