Diyabet tarih oluyor

Diyabet tarih oluyor
ABD’de nüfusun yüze 8’i diyabet hastalığıyla mücadele ederken, Türkiye’de 35 – 70 yaş aralığında bu oran yüzde 14,7’yi buluyor.

Amerikan İlaç Araştırmacı ve Üreticileri Derneği (PhRMA) tarafından yapılan açıklamaya göre, araştırmacı ilaç endüstrisi bu alanda 235 yeni ilaç adayını geliştirerek hastaların hizmetine sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.
AİFD tarafından yapılan yazılı açıklamada, tüm dünyada hızla yaygınlaşan diyabet hastalığının, hasta vücudunda yarattığı tahribatla pek çok sağlık sorununa ve ölümlere yol açabildiği belirtildi.
“Vücudun şekeri ve gıdaları enerjiye çevirmesini sağlayan insülin hormonunu üretememesi veya kullanamaması nedeni ile ortaya çıkan diyabetten ölüm oranları tüm dünyada yükseliyor” denilen açıklamaya şöyle devam edildi:
“Üstelik eskiden sadece yetişkinlerde görülen tip 2 diyabet artık çocuklarda da görülmeye başlandı.
Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) açıklamasında, Amerikan İlaç Araştırmacı ve Üreticileri Derneği (PhRMA)’nin diyabete karşı 235 yeni ilaç adayı üzerinde çalıştığını duyurduğunu belirterek, ABD’de yapılan bir çalışmada farelerde diyabet hastalığının iyileştirildiğini bildirdi.
ABD’de diyabet yani şeker hastalığının tedavisi üzerine yapılan araştırma ve deneylerden bir tanesinde fareler üzerine yapılan tedavi sonucu diyabet hastalığının başarılı bir şekilde iyileştirildiği, bunun diyabet hastaları için de önemli bir aşama olduğu kaydedildi

Diyabetin kontrol altında tutulmasını ve vücuda verdiği hasarın asgari düzeye indirilmesini hedefleyen yenilikçi ilaç adaylarının bazıları ruhsat onayı beklerken, bazıları da henüz geliştirme sürecinin başlangıç aşamalarında bulunuyor. ABD’de Washington Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada ise farelerde embriyo ve yetişkin pankreas hücreleri nakledilerek diyabet iyileştirildi.”
Açıklamayı ve son gelişmeleri değerlendiren AİFD Başkan Yardımcısı Engin Güner, sağlanan ilerlemelerin heyecan verici olduğunu ifade ederek, “Bu gelişmeler, ülkemizdeki hastaların yeni ilaçlara, gelişmiş ülkelerde yaşayan hastalarla aynı zamanda veya en azından kısa süre sonra erişmesinin önemini artırıyor” dedi.
Güner, özellikle ruhsat başvurularında Sağlık Bakanlığı tarafından verilen İyi Üretim Uygulamaları(GMP) sertifikası talep edilmesinin ilaca hızlı erişimde sıkıntı yarattığını kaydetti.
Bir önceki Kanser vakaları hızla artıyor başlıklı konumuzda akciğer kanseri, böbrek kanseri ve gırtlak kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: eklemler insulun uretirmi, diyabet artık tarih oldu, diyabet tarih oluyor, seker hastaligi tarih oluyor, şeker hastalığının tedavisi nezaman olacak

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.