Domuz gribi salgını psikolojimizi bozuyor

Domuz gribi salgını psikolojimizi bozuyor

Domuz gribi korkusunun, ‘takıntı bozukluğu’ olarak bilinen obsesyonu tetikleyebileceğini belirten Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir uyarıyor:
“Domuz gribi olmamak için önlemler almanın bireyler arasında abartılması, mikrop kapmaktan korkmanın ve el yıkamanın ‘hayatın merkezi’ haline gelmesi, halk arasında ‘Takıntı Bozukluğu’ olarak da bilinen Obsesyon Kompulsiyon Bozukluğu’nu (OKB) tetikleyebilir”.
Haftalardır dünyanın gündeme yerleşen domuz gribi salgınının toplumsal korkuya dönüşmesinin insanların psikolojilerinin de bozulmasına ve toplum sağlığını tehdit etmeye başladığı belirtildi.
Mikrop takıntısı, beyinde otomatikleşebilir
‘Acaba tehlike nereden gelecek’ diye sürekli belirsizlik yüklü bir kaygı yaşamak, ‘el yıkama’ davranışını ‘acaba mikrop varsa da gitmedi mi’ endişesi ile sürekli tekrarlamak, beyne ‘yıkamazsan yaşamın tehlikede’ mesajı olarak gidebilir.
Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir; neredeyse toplumsal bir paranoyaya dönüşen domuz gribi korkusunun bireylerin psikolojisi üzerinde yaratabileceği hasarlarla ilgili uyarılarda bulundu:
Domuz gribi korkusu obsesyonu tetikleyebilir
Mikrop kapmaktan korkma gibi obsesyonlar (takıntının ‘düşünce’ halinde zihni meşgul etmesi) ve el yıkama gibi kompülsiyonlar (takıntının ‘davranış’ olarak tekrarlanması), OKB’nin en çok görülen belirtileridir. Domuz gribi konusunda gündemde olan ‘mikrop endişesi’ ve alınacak önlemler arasında el yıkamanın ön plana çıkması, söz konusu takıntıların yerleşmesine veya var olan takıntıların artmasına yol açabilir
Beyin çok güçlü bir aygıttır; kendisine gönderilen mesajları ‘çok ciddiye alır’, otomatikleştirebilir. Bu durumun uzun süre ve sıklıkla devam etmesi, kişinin, psikiyatrik tedavinin ön planda olduğu, psikoterapi ile desteklenen bir sürece girmesiyle sonuçlanabilir.

Domuz gribini aklından çıkaramayanlara öneriler
Kendinize ‘dur’ mesajı verin
Domuz gribi önlemlerinin belli bir ‘mantık’ düzeyinde alınması, düşünce ve davranış olarak bunun ötesine geçildiği hissedildiğinde, kişinin kendisine ‘dur, abartma’ mesajını göndermesi uygun olabilir.
Mikrop hayatınızın merkezi olmasın
Domuz gribine yönelik korkunun ‘mikrop kapmaktan korkma ve sürekli bu korku üzerine düşünme’ halini almaması için, düşüncelerin bu konuya odaklanmaması, ‘mikrop’ korkusunun hayatın merkezine konulmaması gerekir. ‘Fiziksel olarak’ hayatınızda var olmayan ve nereden/ne zaman geleceği belirsiz mikrop(lar) için ‘mantıklı düzeyde’ önlemler almanın ötesine geçerek sürekli/sıklıkla bu konuyu düşünmek, ödül-bedel analizi yapıldığında, ‘psikolojik bedel’ ödemenize (kaygı yaşamaya, takıntıların artmasına) yol açabilir.
El yıkamaları abartmayın
El yıkama davranışı, içinizden geçen ‘hadi yine yıka’, ‘yıkamaya başladığında en az 3-4 defa tekrar yıkarsan etkili olacaktır’ şeklinde düşüncelerle gerçekleşiyorsa, kendinizi durdurun. Belli zaman aralıklarında, etkili olduğunu bildiğiniz sabunlarla ama sadece bir kere elinizi yıkayın (yaptığınız iş aksini gerektirmiyorsa…). Dikkat edilmesi gereken; ‘elimi yıkamam gerek’ diyerek sürekli ‘gerginlik hissetmek’ ve ardından ‘el yıkayarak rahatlamak’ döngülerinin birbirini takip etmemesi ve el yıkamaların ‘törensel’ bir hale getirilmemesidir.
Bir önceki Dengesiz uyku ölüme neden olabiliyor başlıklı konumuzda kalp damar hastalıkları, kalp hastalıkları ve uyku bozuklukları hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.