Düşük hapı düşük iğnesi hakkında bilinmesi gerekenler

Düşük hapı düşük iğnesi hakkında bilinmesi gerekenler
Bu yöntemler arasında en çok tercih edilenler ise doğum kontrol haplarıdır.
İstenmeyen gebelik için, bir çok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Lakin bir de istenmeyen gebelik için önlem alınmadan, gebelik yaşandığında, kadınlar arasında yanlış dao lsa tercih edilen düşük iğnedi, aslında şu bildiğimiz adet söktürücü iğnelerdendir arkadaşlarım.Düşük hapı ise gebeliğin ilk günlerinde, istenmeyen hamileliği sonlandırıyor ama ben yine de şahsen bunun bir doktor yönetiminde olmasından yanayım ve kesinlikle bu gibi sorunlara önlem için doğum kontrol yöntemlerinden en uygun olanının uygulanmasından yanayım. Sevgili hanımlar, bu yazımızda sizlerle düşük iğnesi ve düşük hapı hakkında bilgiler paylaşıyoruz.

Düşük iğnesi diye adlandırılan iğneler aslında adet söktürücü iğnelerdir ve gebeliği sonlandırmayı sağlamaz.Bu tür iğneler östrojen ve progesteron hormonunu beraberce içerirler ve geciken adetin başlamasını sağlarlar.
Düşük hapı ise gebeliğin en erken dönemlerinde etki ederek gebeliğin sonlanmasını sağlıyor

Aslında ilacın düşük yaptığını söylemek biraz hatalı olur. Çünki gebeliğin en erken aşamasına etki ederek yumurta hücresiyle spermin birleşmesinden oluşan embriyonun uterusta (rahim içinde) yerleşmesini önleyerek gebeliği engelliyor. Embriyo yerleştikten sonra ise gebelik daha ileri aşamalara geldiğinde düşüğü gerçekleştirmek için mizoprostol adı verilen başka bir ilaçla kombine ediliyor. Bu kombinasyon sonucunda erken gebelik döneminde kürtaj gerekmeksizin düşük gerçekleşebiliyor.

Şu an için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde yasal olarak 10. gebelik haftasına kadar ve kürtaj yoluyla gerçekleşiyor. Bu gebelik haftasından sonra gebeliğin sonlandırılması ise kadının isteğine göre değil, anne adayının hayati gebeliği devam ettirmesini engelleyen hastalıkları olduğunda, veya bebekte ciddi gelişim kusurları olduğunda bir kurul onayıyla mümkün oluyor.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Burun Tıkanıklığı-Burun Kanaması-Yorgunluk Nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: adet sokuculerin hamilelige etkisi, simbat iğnesi düşük iğnesi, adet söktürücü ilaçlar gebeliği sonlandırır mı, adet sokucu erken gebeligi onler mi, adet sokuculer hamile birine etki eder mi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.