Düzensiz uykunun zararları nelerdir?

Düzensiz uykunun zararları nelerdir?
Yetişkin bir insan için en ideal uyku süresi 7-8 saattir. Uyku, beynimizin ve vücudumuzun dinlenmesi için gerekli bir eylem olduğundan, bu süreyi aşmak ya da bu süreden az uyumak hem beyne hemde vücuda yarardan ziyade zarara yol açıyor. Aynı zamanda uyku süresi kısaldığında ya da uzadığında kalp damar hastalıkları, depresyon, damar kireçlenmesi, enfarktüs ve anjin gibi hastalıklara yakalanma riski artıyor ve bu hastalıklar ölüm riskini tetikliyor.

Uzmanlar sağlıklı bir yaşam sürmenin temel kurallarından biri olan uyku düzenine çok dikkat edilmesi gerektiğini öneriyorlar.
Uyku düzeninin bozulmasının, uykuya yeteri kadar özen gösterilmemesinin, uykusuz bir şekilde güne devam etmenin birçok sağlık problemine yol açtığını ortaya çıkartan tıp uzmanları, uyku düzeninde bozukluk olanların ömürlerinin daha kısa olduğunu açıkladılar.
Düzensiz uykunun zararı nedir?
Uyku düzeninin dışına çıkmak erken yaşta %110 gibi ciddi bir oranda ölüm riskini arttırıyor
Aynı zamanda uzmanlar sabahları erken kalkmanın, öğlen 1-2 saat uyumanın ve geceleri de saat 11′i geçirmeden yatağa gidilmesinin insan yaşamında olumlu sonuçlar doğuracağını söylemekteler.

Bir önceki yazımız olan Derin bir uyku için ne yapmalı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: düzensiz uykunun zararları, uyku duzensizliginin zararlari, düzensiz uykunun sebepleri, uyku duzensizliği nelere yol açar?, Duzensiz uyumanin zararlari

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.