Ellerinizin Güzelliği İçin

Ellerinizin Güzelliği İçin
Özellikle ev işleriyle uğraşan kadınların elleri, temizlik esnasında destek ürünler kullanılmadığı takdirde daha fazla tahriş oluyor. Özellikle suyla yapılacak işlerde lastik, diğer ev ve bahçe işlerinde ise pamuklu eldivenler kullanılması ellerin zarar görmesini azaltıyor. Güzel ve bakımlı ellere sahip olmak için bir takım tedbirler almak gerekiyor.

Vücudun ağır işçisi olan ellerin kendisini yenilebilmesi için güzellik salonlarında uygulanan el banyoları ve kompreslerin dışında evde uygulanabilecek basit ama etkili öneriler de bulunuyor. Ellere zarar veren faktörlerin başında, fazla sıcak veya fazla soğuk su, deterjanlar, evde kullanılan temizlik ürünleri, güneş, soğuk, yağmur, deniz ve toprak geliyor

Bu önerilerden bazıları şunlar:

Ellerinizi ıslattıktan sonra iyice kurulayın, el kremi ya da losyon sürün. Ellerinizi günde iki, üç kere yumuşak sabunla yıkayıp bol suyla durulayın. Günde bir kere parmaklarınızı ve tırnaklarınızı fırçalayın. Sert olmayan bir ponza taşı da elleriniz için yararlıdır. Sert derileri alarak lekeleri çıkarır. Haftada bir kere ellere çok yağlı kremle masaj yapın. Her parmağın ucundan başlayarak dibine kadar iyice sıvazlayın. Avuç ve el üstüne masaj yapmayı unutmayın. Bunun için en uygun zaman gece yatmadan öncedir. Arada bir ellerinize kalın bir tabaka krem veya vazelin sürdükten sonra pamuklu eldiven takıp yatın. Uyumakta biraz zorlanabilirsiniz. Ama sabah kalktığınızda elleriniz çok bakımlı olacaktır. El üstlerine sürülecek parafin tabakası gözenekleri açmak için çok yararlıdır. Ayrıca limon da eller için yararlıdır. Elin rengine iyi gelir.

Ellerin yaşlanması ve yıpranmasını geciktirebilecek öneriler ise şöyle:

1. Esmer lekeler: Bunlara yaşlılık lekeleri denir. Ellerde kahverengimsi lekeler oluşur. Bu lekelerin çıkmasını geciktirmek, hatta önlemek mümkündür. Bunun için filtreli güneş ilacı kullanabilirsiniz. Eldeki benekler için de pigmen renklerini açan bir krem yararlı olur. En kötü ihtimalde suda çıkmayan fondötenle kapatabilirsiniz. Bu yöntem aynı zamanda damarların gözükmesini engeller.

2. Soğuk kabarcıkları: Parmakların yeteri kadar hareket etmemesi, soğuk ve nemden yeterince korunmaması sonucu oluşur. En iyi yol, egzersiz yapmaktır. Çünkü bu egzersizler kan dolaşımını hızlandırır.

3. Sert deri ve çatlaklar: Bunlara soğuk hava, elleri fazla zorlayan işler yol açar. Çatlaklara kir dolabilir. Bu kirleri limonla çıkarabilirsiniz. Sonra da bir parça pamuk yardımıyla zeytinyağı sürün. Bir süre bekledikten sonra ellerinizi sabunlu suyla yıkayıp iyice durulayın. Tabii ki sonra krem sürmeyi unutmayın. Bunun her gün yaparsanız elleriniz düzelir.

Sık sık kullandığımız ellerimizin daha güzel ve sağlıklı görünmesi için egzersizlere de başvurmamız gereken yöntemlerin başında geliyor. Genç yaşlardan itibaren yapılabilecek hareketler ise şunlar:

1. Yumruk açma: Yumruğunuzu iyice sıkın. Sonra parmaklarınızı öne doğru mümkün olduğunca açın. İki eli de aynı zamanda yapın. Bu hareketi en az 6 kere yapmalısınız.

2. Parmak ayırma: Ellerinizi avuçlarınızın yere bakacağı şekilde tam önünüze koyun. Parmaklar birbirlerine sıkıca yapışmış olsun. Sonra parmaklarınızı açabildiğiniz kadar açın.

 

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.