Emziren anneler daha çabuk zayıflıyor

Emziren anneler daha çabuk zayıflıyor
Rahmi Örs, emziren annelerin hamilelik döneminde aldıkları kiloları daha hızlı verebildiğini söyledi. Dr.
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof.
Emzirmenin anneler için kilo vermenin en hızlı ve sağlıklı yollarından birisi olduğunu söyleyen uzmanlar, emzirme sadece zayıflamayı değil, doğumdan sonra annenin daha çabuk iyileşmesini de sağladığını belirtiyor.
Prof
Dr. Örs, yaptığı açıklamada anne sütünün koruyucu bağışıklık maddeleri, enzimler ve hormonlar ile bebekler için eşsiz bir besin kaynağı olduğunu ifade etti.
Doğduktan sonra alacağı birkaç damla sütün bebeğin ilk aşısı olduğunu vurgulayan Örs, “Bebek dünyaya gözlerini açarken anne sütü sayesinde hastalıklara karşı önemli bir savunma gücü kazanıyor. Anne sütü ishalli hastalıklar, solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, şeker ve astım gibi hastalıklara karşı koruyor. Anne sütüyle beslenen çocuk, daha az hastalanıyor” dedi.
Emzirme anneyi ve bebeğini koruyor
Emzirmenin sadece bebek için değil, anne için de pek çok avantajlarının bulunduğunu anlatan Örs, şunları kaydetti:
“Anneler, hamilelik döneminde aldıkları kiloları verebilmek için yoğun çaba sarf ediyor. Bebeğini emziren anneler, hamilelik döneminde aldıkları kiloları daha hızlı bir şekilde verebiliyor. Bu yöntem kilo vermenin en hızlı ve sağlıklı yollarından birisidir. Ayrıca emzirme, doğumdan sonra annenin daha çabuk iyileşmesini sağlıyor. . Emziren annelerde meme kanseri, yumurtalık kanseri daha az görülüyor; daha az idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorlar, tip 2 şeker hastalığı riski de azalıyor. Emziren annelerin psikolojik durumu daha iyi oluyor, doğum sonrası depresyon gibi problemler daha az görülüyor.”

Afrikalı bebeğe Avrupalı süt anne daha yararlı değil
Nedeni çok iyi bilinmemesine rağmen emziren anne ile bebeğinin daha mutlu olduğunu belirten Örs, bebekle anne arasındaki sevgi bağının güçlendiğini, emziren annenin bebeğini sahiplenme duygusunun çok daha güçlü olduğunu söyledi.
Bebeğini emzirmeyen annenin mama hazırlamak için çok daha fazla zaman harcayacak geceleri uykusunun daha fazla bölündüğünü vurgulayan Örs, sözlerine şöyle devam etti:
“Emzirme anne için çok daha pratik, her zaman hazır ve bedava. Çalışan anneler gece emzirmelerine daha fazla ağırlık vererek emzirme döneminin daha uzun sürmesini sağlayabilir, çalıştıkları için gündüz emziremezlerse sağma yöntemi elde ettikleri sütle bebeklerini besleyebilirler. Her bebek için en iyi anne sütü kendi annesinin sütüdür.
Afrika’da doğan bir bebeğe gelişmiş ülkelerde yaşayan bir annenin sütü daha yararlı değil, çünkü anne sütü bebek için annenin o zamana kadar kazanmış olduğu bağışıklık maddelerini içeriyor. Dolayısıyla bebek için en koruyucu süt kendi annesinin sütüdür.”
Örs, emziren annenin özel bir beslenme programına girmesine gerek olmadığını, anne sütü alan bebeğin özellikle ilk altı ayda suya bile ihtiyaç duymayacağını sözlerine ekledi.
Bir önceki Soğuk hava kalbi de tehdit ediyor başlıklı konumuzda ani ölüm, böbrek hastaları ve böbrek yetmezliği hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: emziren anneler nasil zayifliyorsunuz, emziren annelerin psikolojisi nasıl olur, emziren annelerin zayiflama nedenleri, kulak cilamasi emziren kadin

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.