Epilepsi hakkında bilinmesi gerekenler

Epilepsi hakkında bilinmesi gerekenler
Epilepsi kısa süreli nöbetler şeklinde tekrarlayan, beyinden kaynaklanan bir hastalıktır.
Epilepsi hakkında bilinmesi / dikkat edilmesi gereken konular
1. Nöbetler ilaçla durdurulabilir. Epilepsi hastalarının ve hasta yakınlarının bilmesi ve dikkat etmesi gerekenleri madde madde bu yazımızda bulacaksınız.
Halk arasında Sara hastalığı olarak da bilinen ve yaygın denebilecek derecede görülen epilepsi hastalığının belirgin özelliklerinden olan epilepsi nöbetleri esnasında hasta yakınları dikkatli olmalı

2. Epileptik bir hastayı aşırı kollamaya, sosyal yaşamdan geri bırakmaya, takip etmeye ve gereğinden fazla ilgi göstermeye gerek yoktur.
3. Epilepsi hastalığı olan kişi aşırı uykusuz kalmamalı, günde en az 7-8 saat uyumalıdır.
4. Çay, kahve ve kola gibi uyarıcı içecekler ılımlı tüketilmelidir.
5. Uzun süreli ve yakından televizyon (en az 3m olmalıdır) seyredilmemeli ve fazla bilgisayar kullanılmamalıdır. Bu dönemlerde oda ışığı açık olmalıdır.
6. Epileptik hasta, aşırı efor sarf etmemeli ve bunu gerektiren sportif faaliyetlerden kaçınılmalıdır.
7. Alkollü içecekler, nöbet oluşumuna yol açabileceği ve epilepsi ilaçların etkilerini değiştirebileceği için kesinlikle kullanılmamalıdır.
8. Aç kalınmamalıdır.
9. Yüksek yerlerin (balkon, çatı, vs) kenarında bulunulmamalı ve nöbet geçirdiğinde riske girebileceği yerlerden uzakta durulmalıdır.
11. Nöbetler kontrol altına alınıncaya kadar motorlu taşıt kullanılmamalıdır.
12. Epilepsili hasta elinden geldiğince üzülmemeli, olur olmaz şeyleri dert etmemelidir.
13. Epilepsili kişi evlenebilir ve çocuk sahibi olabilir. Epileptik kişi evlenecek ise eşi hastalığını bilmelidir. Bayanlar hamile kalmadan önce mutlaka doktoru ile görüşmelidir.
14. Alınan ilaçların hastalığı tamamen geçirmeyebileceği bilinmelidir. Ama ilaçlar nöbet gelmemesini yada sayısının azalmasını sağlayacaktır.
15. İlaçlar, düzenli ve mutlaka önerildiği şekilde kullanılmalıdır.
16. Nöbet geçirilme sayısı ile gün ve saatleri kaydedilmelidir.
17. Düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gidilmelidir.
18. Hastalar, yanında iyi yüzme bilen birisi olmak şartıyla denize girebilir, fakat uzun süre denizde ve güneş altında kalmamalı, aşırı yorulmamalıdır.
19. Epilepsi kısmen de olsa hayatınızı etkileyebilir, ama normal, aktif bir hayat sürmenizi engellemez. Bazı meslekler dışında yapamayacağınız hiçbir şey yoktur.

20. Anne-babalar, çocuğunun kendini hasta olarak görmesine ya da epilepsiyi bir özürmüş gibi kullanmasına izin vermemelidir.
21. Epilepsi çalışmanıza ve işinizde başarılı olmanıza engel olacak bir hastalık değildir. Unutmayınız ki; dünyada birçok ünlü ve başarılı insan da epilepsi hastalığına sahiptir.
Epileptik nöbet geçiren bir hastaya yapılması gerekenler
– Sakin olun, hastanın baş ve vücudunu yana çevirin.
– Nöbet sırasında yaralanmasını önleyin (Başını yere vurmasını, yataktan düşmesini önleyin. Çevresindeki kesici ve yaralayıcı cisimleri uzaklaştırın).
– Yakasını ve varsa sıkı giysilerini gevşetin.
– Eğer bilinçsiz hareketler yapıyorsa, sert olmayan hareketlerle engelleyin.
– Nöbet anında neler yaptığını iyice gözleyin ve bunları doktorunuza anlatın.
– Nöbetinin bitmesini bekleyin ve hasta kendine gelene kadar yanından ayrılmayın.
– Mümkünse doktoruna bilgi verin.
Epileptik nöbet geçiren bir hastaya yapılmaması gerekenler
– Panik yapmayın.
– Hastayı telaşlandırmayın.
– Dilin ısırılmasını önemsemeyin.
– Zor kullanarak engel olmayın, yatıştırıcı davranışlar içinde olun.
– Yapay solunum ve kalp masajı uygulamayın.
– Ağzını açmak için uğraşmayın, nöbet sırasında ilaç vermeye çalışmayın, kendi kendinize nöbetin geçmesine yönelik bir şey yapmayın! Soğan, sarımsak, kolonya vb. şeyler koklatmayın!
– Uyarıcı olduğu düşünülerek yapılan soğuk su dökme, tokat atma, ağrı verme gibi hareketler yapmayın. Prof. Dr. Zeki Gökçil

Bir önceki Cinsel isteksizliğin çareleri başlıklı konumuzda cinsel isteksizlik, erken boşalıyorum ve erken boşalıyorum ne yapabilirim hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: nöbet geçiren en şifalı bitki, epilepsi hastaları için faydalı yiyecekler, epilepsi hastalarının beslenmesi, epilepsi hastası nasıl beslenir, Sara hastasının yemesi faydalı yiyecekler

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.