Erken yaşta anne olmak

Erken yaşta anne olmak

Doğum sağlığı danışmanı Mary Beth Powers, anne ölümlerinin yüzde 99′unun gelişmekte olan ülkelerde meydana geldiğini belirtirken, kızların erken doğum yaparken ölme riskinin özellikle Afrika’nın güney bölgelerinde yüksek olduğunu belirtti. Çocuk yaşta annelik, hem anne hem de bebek için büyük risk taşıyor. Afrika dışında ise Afganistan, Bangladeş, Hindistan, Nepal, Yemen, Guatemala, Haiti ve Nikaragua’nın en riskli ülkeler olduğu kaydedildi.

Gelişmiş ülkeler de var
Her yıl 119 ülkede annelerin sağlık, eğitim ve siyasi durumuna dair araştırma yapan grup, “Dünya Annelerinin Durumu” başlıklı raporlar hazırlıyor.
“Çocuklari Koru” isimli sivil toplum grubunun yayınlanan yıllık raporuna göre, her yıl doğum yapan 15-19 yaşları arasındaki 70 bin genç anne ve 1 milyonun üzerinde bebek, doğum ve çocuk bakımındaki yanlışlıklara bağlı sebeplerden hayatını kaybediyor.
Dünyada her 10 bebekten biri, çocuk yaştaki annelerce doğuruluyor
Gelişmiş ülkeler arasında çocuk yaşta hamilelik konusunda ABD birinci sırayı alırken, bu ülkeyi Rusya ve Yeni Zelanda takip ediyor.
Bir önceki Gaz yöntemiyle kalp tedavisi dönemi başlıklı konumuzda kalp rahatsızlığı, Kalp rahatsızlıkları ve Kalp Sağlığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: genç yaşta anne olmanin sebeblerı

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.