Et ve tavuk bulyonların zararları nelerdir?

Et ve tavuk bulyonların zararları nelerdir?

Etsiz yemeklere et aroması kazandırmak için kullanmış olduğumuz bulyonların helal sertifikası taşımadığı ve insan sağlığına zararlı olduğu söylenmektedir. Marketten ve bakkallardan çeşitli markalarda almış olduğumuz bulyonların ham maddesi et ve tavuktan oluşuyor ancak bu hayvanların İslami usullere göre kesilmediği, helal lokma olmadığı yönde tartışmalar ortaya çıktı. Sağlık açısından zararı ise bulyonda yer alan mono sodyum glutamattır.

Mono sodyum glutamat (MSG), lezzet arttırıcı özelliği ile kullanılan bu ürün sağlıklı olmadığından alzheimer, parkinson, huntington hastalıkları, sara (epilepsi) hastalıklarına, göz retina tabakası hasarları, yağ birikimi, doyma mekanizmasında bozukluk, obezite, büyüme hormonu baskılanması, pankreas hasarı, insülinde artış ve buna bağlı olarak diyabet, böbrek ve karaciğerde tahribata kadar yol açabiliyor.

Başta et ve tavuk suyu tabletleri olmak üzere cipslerde, renkli yoğurtlarda, dondurmalarda, hazır çorbalarda, köfte harçlarında Mono sodyum glutamat (MSG) sıklıkla kullanılmaktadır. Uzmanlar at ve tavuk suyu tabletleri başta olmak üzere MSG içeren gıdaların kullanımına çok dikkat edilmesi yönünde uyarılarda bulunuyorlar
Bilhassa gebe olan kadınların bu öneriyi dikkate almasını şiddetli tavsiye etmekteler. Çünkü MSG hamilelerde plasenta bariyerini geçerek bebekte de aynı zararlara yol açıyor.

Bir önceki yazımız olan Kemiklere zararlı besinler nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: tavuk suyu tableti zararlımı, bulyonun zararları, hamilelikte bulyon kullanımı, hazır bulyonlar zararlımı, et suyu tabletleri zararları

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.