Fıtık nedenleri

Fıtık nedenleri
Bunun başlıca sebebi ise yapı bakımından erkeklerin kasık bölgesinin kadınlara nazaran daha hassas olmasıdır.

Bazı kasık fıtıkları doğuştan, bazısı da zaman içerisinde herhangi bir olaydan ötürü husule gelmektedir.

Fıtığın nedenleri

 
Kasık ve uyluk fıtığı nedenleri: Bu tip fıtıklar ekseri erkeklerde daha çok husule gelmektedir. Vücudun çeşitli kısımlarında ortaya çıkan fıtık en çok kasık, uyluk, göbek ve midede şişlik olarak husule gelmekte, öksürme ve zorlama sonucu belirginleşip, yatar pozisyonda iken de kaybolmaktadır. Karın içi basıncını arttıran herhangi bir olay kasık fıtığına sebep olur ve karın boşluğu duvarı itilip küçük bir kese oluşturur.
Vücudumuzda bulunan bir dokunun hassas olan kas bölgesinden fırlaması sonucu cilt altında husule gelen bir sorun olan fıtık, tıp dalında hernia olarak isimlendirilen ve günümüzde sıkça yaşanan sorunlardan biridir

Uyluk fıtığı hamile ve şişman kadınlarda sıkça ortaya çıkar. Uyluk fıtığının nedeni ise ağırlaşan vücudun uyluk bölgesine baskı yapması ve hamilelik sonrası kadınların uyluk bölgesinin hassaslaşmasıdır. Ayrıca ıkınma, sürekli ve güçlü öksürük, kabızlık veya ağırlık taşımakta zorlanma gibi hususlarda uyluk fıtığının nedenleri arasında sayılabilir.
Mide fıtığı da uyluk fıtığı gibi şişmanları seven bir sorundur. Aşırı kilolu olmaktan ötürü karında biriken yağlar mideye baskı uyguladığı için mide sıkışmakta ve fıtık sorunu ortaya çıkmaktadır. Kusma, kuvvetli öksürük, ağır kaldırma gibi aktivitelerde bulunmakta mide fıtığının nedenleri arasındadır.
Bir önceki Boğmaca Hastalığı Hakkında Nekadar Bilgilisiniz? başlıklı konumuzda boğmaca, boğmaca belirtileri ve boğmaca hastalığı hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: kasik fitigi zehirlemesi

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.