Fobi çeşitleri nelerdir?

Fobi çeşitleri nelerdir?

Fobi çeşitleri
Ekseri çarpıntı, yüzün kızarması, aşırı terleme, gözlerde bulanıklık, nefesin daralması, mide bulantısı, bilinç kaybı, bayılma ve daha buna benzer bir takım belirtiler fobilerin çeşitlerine göre insandan insana değişkenlik gösterir.
Fobi, bir insanın yaşamı boyunca pek çok farklı engellere rastlamanıza sebebiyet verir ve bu nedenle de hastaların yaşam kalitesini düşürerek yaşamında kısıtlamara yol açar. Beynimizde bulunan ön uyarı mekanizması olarak tanımlanan korkunun şiddetli ve saldırgan bir hale dönüşmesi fobi olarak açıklanmaktadır. Fobi oldukça çeşitlidir ve bu çeşitliliği sebebiyle de her insanda farklı korkular, korkulara karşı da farklı belirtiler ortaya çıkartır. Peki nedir fobi çeşitleri?
Fobi çeşitleri
1
Sosyal Fobi
2. Agorafobi
3. Özgül Fobiler
a. Nesne Fobileri
b. Durum Fobileri
c. İşlev Fobileri

Sosyal fobi, adından anlaşıldığı gibi sosyal ortamlarda çekinme, düşüncelerini açıklamaktan korkma, herhangi bir performans sergileneceği zaman küçük düşme korkusuna kapılma ve kalabalık ortamda aşırı endişeli olma durumudur.
Agorafobi ise yalnız kalmaktan korkma, kalabalık ortamlara tek başına girememe, uçak, asansör, köprü, sinema gibi ortamlarda tek başına bulunmama durumudur.
Özgül fobiler üç unsurda incelenmekte ve bunlar; nesne fobileri, durum fobileri ve işlev fobileri gibi fobi çeşitleri olmaktadır. Özgül fobide kontrolsüz bir korku vardır. Özgül fobiyi diğer fobi çeşitlerinden ayıran şey ise, bu fobiyi yaşayanlarda bir rahatsızlık gözlenmemesi, kişinin spesifik bir kişilikte olmasıdır.
Nesne fobi çeşidinde böcek türlerine, tüylü meyvelere ve sivri uçlu şeylere karşı korku olması söz konusudur. Durum fobilerinde de kişilerde yükseklik korkusu gözlenir. Kişi yüksek bir yere çıkamaz, asansöre binemez ve aynı zamanda kapalı bir ortamda kalma korkusu yaşarlar. Nefes alamama ve bulantı gibi belirtiler ortaya çıkar. Son olarak işlev fobisinde ise bedenin çeşitli işlevlerini toplum içinde yapma korkusu vardır. Bunlar; altına kaçırma, terleme, yüzün kızarması ve gaz çıkarma gibi vücut işlevlerine karşı olan bir korkudur.
Bir önceki Uykuda konuşma nedenleri başlıklı konumuzda uykuda konuşma hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: ailenin hanileri ve fobileri, fobi çeşitleri ve belirtileri, fobi ve çeşitleri, gaz kaçırma korkusu, sosyal fobi türleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.