Fosfor hangi yiyeceklerde bulunur?

Fosfor hangi yiyeceklerde bulunur?

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin kaynakları arasında bulunan fosfor, bilhassa kemiklerde depolanması ile kemikleri güçlendiren ve yediğimiz besinleri bize enerji olarak geri kazandıran, dişlere ve hücre zarlarına faydası bulunan son derece mühim ve lüzum görülen minerallerdendir. Günlük fosfor tüketimi şöyle olmalıdır; 1-3 yaş arası 460 mg, 4-8 yaş arası 500 mg, 9-18 yaş arası 1250 mg ve 19 yaş üstü 700 mg. Fosfor birçok besinde bulunan bir mineral olduğu için, sık sık tüketilmekte ve diğer minerallere nispeten vücutta eksikliğine daha az rastlanmaktadır. Ancak biz yinede hangi besinlerde fosfor bulunur bilelim ki, bu minerali kalsiyum ve potasyum ile tüketerek kaslarımızın, sinir sistemimizin ve böbreklerimizin düzgün çalışmasına katkıda bulunalım.

 
Öncelikle yaş aralıklarına göre günlük fosfor ihtiyacımız ne kadardır bunu öğrenelim
Şimdi gelelim fosfordan zengin besinlere; balık, et, tavuk, hindi, yumurta, süt, peynir, kefir, yoğurt, dondurma, fındık, fındık ezmesi, kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı, bezelye, mısır, fasulye, kuşkonmaz ve çikolata.

Vücudumuzdan fosforu eksik etmemek için yukarıda sayış olduğumuz besinleri ihtiyacımız olduğu kadar tüketmemizi öneren uzmanlar, bu gıdalardan yoksun bir beslenmenin fosfor eksikliğine ve fosfor eksiliğinin de sağlık problemlerine yol açacağına dikkat çekiyorlar. İştah kaybı, halsizlik, ruhsal bozukluk, eklem sertliği, kemiklerin kırılganlığı,büyümede yavaşlık, kemik ve diş gelişiminde gerileme gibi sağlık sorunları ile karşılaşmamak için fosfor içeren gıdalar tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Folik asit nelerde bulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: fosfor hangi besinlerde bulunur, fosfor nelerde bulunur, BESİNLERDE BULUNAN FOSFOR VE POTASYUMDEĞERLERİ, fosfat hangi besinlerde bulunur, hangiyiyeceklerde potasyum ve fosfor var

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.