Gebe kalamama nedenleri nelerdir?

Gebe kalamama nedenleri nelerdir?
Hem kadın hem de erkekte oluşan bu sorunlar nelerdir, gebeliği hangi faktörler önlemekte ve kadınlar neden gebe kalmakta zorlanmaktadır? İşte bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Erkekte husule gelen sebeplerin başında sperm azlığı ya da hareketsizliği gelmekte.
Bazı kadınlar oldukça kolay bir şekilde hamile kalmalarına rağmen bazıları için ise gebelik aynı kolaylıkla elde edilemediğinden günümüzde çoğu kadın annelik hasreti ile yanıp tutuşuyor.

Gebe kalamama sebepleri

 
Öncelikle gebe kalamama ile ilgili erkekte husule gelen sebeplerden bahsedelim. Gebelik bir dizi olayın ahenk içinde işlemesi ile husule gelen bir durum olmakta ancak bir takım sağlık sorunları bu biyolojik yolculuğun engellenmesine de sebep olmaktadır
Testislerde ki sperm yapısının bozuk olması gebeliğin oluşmamasında en önemli etkendir. Ayrıca spermin taşındığı kanallarda ki tıkanıklıklarda çocuk sahibi olmayı engelleyen sorundur. Bunların yanı sıra hormonal bozukluklarında etkisi oldukça büyüktür.
Esrar, alkol ve sigara kullanımı, radyasyona maruz kalmak, bir takım ilaçlar, uzun süre boyunca yüksek ısıya maruz kalma, kemoretapi ve radyoterapi gibi tedavi metotları görme gibi olgular çocuk sahibi olmayı etkiler.

Şimdi gelelim kadınların gebe kalamama sebeplerine:
Kadınlarda gebe kalmayı engelleyen günümüzde en sık rastlanan en etkili sorun polikistik over sendromudur. Polikistik over sendromu yumurtalıklarda husule gelen bir sorundur. Bu sorun günümüz kadınlarının en büyük derdi ve anne olmayı etkileyen en büyük etkendir. Polikistik over sendromunun yanı sıra myomlar, rahim ağzı tıkanıklığı, rahim kanseri, obezite, fallop tüpünün tıkalı olması gibi sebepler gebe kalmayı engellemektedir. Tiroid hastalıkları, yeme bozuklukları, hipofiz tümörleri de yumurtalıkları etkilediği için kadınların gebe kalma şansını düşürür.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte kafein kullanmanın zararları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: erkeklerde cocuk olmasini engelleyen sebebler, hamile kalamamanın nedenleri nelerdir, boş gebeliğin sebepleri nelerdir, erkeklerde cocugu engelleyecek nedenler, Gebe Kalamama Nedenleri

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.