Gebelikte alkol tüketimi hakkında bilgi

Gebelikte alkol tüketimi hakkında bilgi
Doğum günlerinde, kutlamalarda, özel günlerde ve evlilik yıl dönümlerinde şarap ve bira gibi içkilerin çok az olması şartıyla tüketilebileceği belirtiliyor.
Gebelikte alkol kullanımı ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda, yemekte bir ve iki kadeh alkol tüketiminin bebeğe hiç bir olumsuzluk yaratmadığı kanıtlanmıştır. Fakat gebelikte alınan fazla miktar içkinin bebeğin anne karnındaki yaşamını olumsuz bir şekilde etkilediği ve bebeğin sağlıklı doğması halinde gelişiminin olumsuz etkilendiği bildiriliyor.
Anne kan dolaşımı ve bebek kan dolaşımı ortak olduğunda alkol anında annenin kanından bebeğin kanına geçebilirken, gebelikte tüketilen alkol miktarı arttırkça riskte üst seviyeye çıkmaktadır. Gebelikte aşırı derece de tüketilen alkol bebeğin cilt sağlığını ve zihin sağlığını olumsuz etkiler.

Gebelik için güvenli veya sağlıklı olarak adlandırılabilecek olan alkol dozu yokken, birkaç kez bir iki kadeh içilmesinde sakınca görülmemektedir
Ancak mecbur durumda kalmadığınız sürece alköl tüketimi gerçekleştirmenizi önermiyoruz.
Bir önceki Gebeliği önlemek için yanlış yöntemler başlıklı konumuzda cinsel hastalıklar, Cinsel Sağlık ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.