Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Nedenleri Ve Tedavisi

Gece Körlüğü Nedir? Gece Körlüğü Nedenleri Ve Tedavisi

Gece Körlüğü,  halk arasında adlandırılan  Adıyla (Tavuk Karası) dır 🙂
A vitamini eksikliğinin sebep olduğu bir göz hastalığıdır gece körlüğü. Beyne giden sinirlerin görevlerini zamanla yerine getirmemesinden dolayı oluşur. Tıptaki adı ilede retinitis pigmentosa, bir göz kusurudur. Küçük yaşlarda fazla belirgin olmayan hastalık yaş ilerledikçe kendini iyice göstermeye başlar.

Beslenmedeki A vitamini eksikliğinin neden olduğu bir hastalıktır
Hasta; alacakaranlıkta gereği gibi göremez. Halk arasındaki adı tavuk karası olan bu hastalık genetiktir. Akraba evliliklerinden dolayı yoğun olarak görülmektedir. Görme sistemimizdeki retinanın bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Belirtileri, yoğun ışıkta, loş ortamlarda, alacakaranlıkta ve gece bulanık görme, cisimleri iyi seçememedir. Günümüzde kesin bir tedavisi yoktur. Ancak retina nakli ile giderilebilir. Bunun için de normal bir organ naklindeki gibi nakil edilen organı vücudun kabul etmesi gerekmektedir. Nakil edilen retinanın göz tarafından kabul edilmesi gerekmektedir.

Not: Gece körlüğü tedavisi için lütfen bir uzmana başvurun
Bir önceki Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalıdır? başlıklı konumuzda Göz Sağlığı ve göz sağlığı için hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: gece körlüğü nedir, gece körlü ve tedavi yontemi, gece körlüğü, Gece Körlüğü Tedavisi, gece körlüğü ve askerlik

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.