Gençlerde kanserli hücreler daha çabuk yok ediliyor

Gençlerde kanserli hücreler daha çabuk yok ediliyor

Bağışıklık sistemi nakliyle kanser hücrelerinin yüzde 97′sinin 24 saat içinde yok edildiği bir tedavi geliştiren Dr.
ABD’de yaptığı deneyle kanser hastalarının ve yakınlarının yüzünü güldüren Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Zheng Cui, tedavide yaş faktörünün önemli olduğunu söyledi.
Fareler üzerinde yapılan deneylerde olumlu sonuç alındığını belirten Cui, “Bu tedavi insanlarda da denendi. Zheng Cui, çalışmasıyla ilgili bilgi verdi
Başarılı olursak çok fazla insanın hayatı kurtulacak. Testlerde kanserli hastaların bağışıklık sistemini 50 kat daha güçlü hale getirebildik. Elimizde yeterli teknoloji var. İki yıl içinde birçok hayatı kurtarabiliriz” dedi.
Hücre naklinde akrabalığa dikkat edilmeli
Kanserli hastaların nakille tedavi edilebileceği ihtimalini gösteren yöntemde Cui, 22 hastaya başka kişilerden alınan bağışıklık hücreleri enjekte etti ve 24 saat içinde bazı hastalarda kanser hücrelerinin yüzde 97′si yok oldu. Yöntem, ABD Tarım Bakanlığı Gıda ve İlaç Dairesi’nin onayıyla da bir tedavi yöntemi olarak kabul edildi.
Kuzey Carolina’daki üniversitede çalışmalarını sürdüren Dr. Cui, kök hücrelerin nereden bulunacağı ve nasıl özellikler taşıması gerektiğini anlattı. Cui, akrabalıkların bu konuda önem taşıdığını belirtti ve “Bizim yapmaya çalıştığımız akrabalıkları uzak tutmak. Beraberinde verdiğiniz donör hücreleri de kişiye saldırıda bulunabilir. Biz de bu yan etkileri yok etmeye çalışıyoruz” dedi.
Gençlerde tedavi daha başarılı
Yaklaşık 30 yıldır süren bir süreç yaşadıklarını belirten Doktor Cui, “Şu anda sahip olduğumuz teknoloji bu süreci daha da ileriye götürecektir” şeklinde konuştu. Tedavide yaş faktörünün önemli olduğunu vurgulayan Dr. Zheng Cui, “Gençler için umut daha fazla” şeklinde konuştu. Araştırmanın maliyetinden henüz emin olmadıklarını söyleyen Cui, “İlk etapta yaklaşık 50 bin dolar harcayacağız. Bu rakam, yaklaşık beş donör için geçerli olacak” dedi.
Hocalar temkinli
Dr. Zheng Cui tarafından geliştirilen yöntem, Türkiye’de de ses getirdi. Uzmanlar çalışmayı ‘umut verici’ değerlendirirken temkinli yaklaştılar.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç, Cui’nin geliştirdiği yöntemde, lökosit hücrelerinin tedavi amacıyla kullanıldığını söyledi. Beksaç, “Bağışıklık tedavilerinde bu yöntem yararlı oluyor. 30 yıldır lökosit tedavisi uygulanıyor” dedi.

Onaylı tedavi
Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer de bu yöntemin bir benzerinin Türkiye’de uygulandığını ve birçok kanser tedavisinde lökosit verildiğini söyledi. Prof. Dr. Murat Tuncer “Önemli gelişme, ABD Tarım Bakanlığı Gıda ve İlaç Dairesi’nin onayıyla artık standart bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmiş oluyor” şeklinde konuştu.
Tekniğin geliştirilmesi lazım
İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Erkan Topuz, çalışmanın başarısını kabul ederken çok sayıda kişi üzerinde denenmesi gerektiğini vurguladı. Topuz “Yüz güldürücü bir olay, ancak ‘kanseri tedavi etti’ diyemeyiz. En az 15 bin vaka denemeden bu iddiada bulunulamaz. On binlerde denendikten sonra netice yine aynı olursa, ‘umut verici’ diyebiliriz” dedi.
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burhan Ferhanoğlu ise, “Kanser çok çeşitlidir. Bir çeşidine etkili olan bir yöntem, diğerine etkili olmayabilir” dedi.
“Avrupa’dan daha iyiyiz”
TIBBİ Onkoloji Derneği’nde ‘Medya -Tıbbi Onkoloji Günleri’ toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Genel Başkanı Prof. Dr. İdris Yücel, ”Kanserde standart tedavilerde Avrupa’dan daha iyiyiz. Türkiye kanser tedavisinde yurt dışına gitme aşamasını bitirdi. Halkımız bu konuda bize güvensin” dedi.
Prof. Dr. İdris Yücel, artan kanser vakaları nedeniyle hastalar ve yakınlarının kanserle ilgili yayınlara yoğun ilgi gösterdiğine dikkat çekti. Yücel, halkı bilimsel olmayan ve hekimlik camiası tarafından bazı kişiler tarafından ortaya atılan yöntemler konusunda dikkat edilmesini istedi.
Prof. Dr. Yücel, ABD’de gündeme gelen bağışıklık hücreleri nakledilmesi işleminin uzun yıllardır yapıldığını hatırlattı ve Çin’de gen tedavisi konusunda uygulanan yöntemi de eleştirdi.
Bir önceki Testis kanserini görmezden gelmeyin başlıklı konumuzda Kanser ve testis kanseri hakkında bilgiler sunulmuştu.

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.