Göz tembelliği tedavisi

Göz tembelliği tedavisi
Eğer göz tembelliği tedavisi hakkında yeterli bilgiye sahip olmak ve sorunu erken dönemlerde ortadan kaldırmak istiyorsanız makalemizi dikkatlice okuyun. Kalıcı görme kayıplarına yol açan bu sorunun artık dönüşü yoktur. Eğer göz temelliği erken yaşlarda fark edilmez ise görme kayıplarına yol açar.
Çağımızın en sık karşılaşılan hastalıklarından olan göz tembelliği hakkında o kadar çok konuşuluyor ki, ancak buna rağmen hastaların göz tembelliği hakkında hastaların yeterli bilgiye sahip olmamaları göz tembelliği tanısının gecikmesine ve tedavinin de zorlaşmasına sebep olur.
 

 

Göz tembelliği, göz hastalıkları arasında en erken teşhis edilmesi gereken ve bir an önce tedavi gerektiren bir sorundur
Çocukluk yaşlarda başlayan göz tembelliği hayat boyu sizinle kalır.
Tıp dilinde ambliopi olan göz tembelliği, en geç 9 yaşına kadar fark edilmelidir. Çünkü görme gelişimi 9 yaşına kadar devam eder ve 9 yaşında kendini tamamlamış olur. Bu yaştan sonra göz gelişiminde değişiklik olmaz. Uzmanlar bu sebepten dolayı tüm bebeklerin her yıl göz doktoru tarafından muayene edilmesini önermekteler.
Göz tembelliği tedavisinde nörovizyon adı verilmiş olan bir program sayesinde 9 yaş üstündeki çocukların tedavisi yapılır ve olumlu sonuç alınır. Nörovizyon, 9 yaş altındaki çocuklara uygulanmaz. Bunun nedeni de kapama tedavisinin küçük yaşlardaki çocuklarda daha etkili olacağıdır. Kapama tedavisinde sağlam olan göz kapatılır ve tembellik sorunu olan gözün kullanımı arttırılarak sorunun ortanda kalkması beklenir. Bu yöntem çoğu kez etkili olur. eğer istenirse kapama yöntemi 9 yaşından büyük olanlara da uygulanabilir.
Bir önceki Hipermetropi nedir? başlıklı konumuzda hipermetropi hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: göz temelliği

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.