Gözde parlama neden olur?

Gözde parlama neden olur?
Işık çakması sorunu tamamen gözün içinde husule gelen bir olayken, parlama dışarıdan göze gelen ışıkların kırılarak göz içine girip, bir noktada bozulmasıdır. Bir odaktan gelen ışıklar kırılarak gözün içine girerken, bu kırılmanın bir noktada bozulması sonucu gözde parlama husule gelmekte ve aynı zamanda erken katarakt belirtisi olmaktadır.

Gözde parlama nedeni de bu sorunun tanımıyla aynıdır.
Bazı kişiler gözde parlama sorununu ışık çakması sorunu ile karıştırmaktalar ancak hekimler bu sorunların birbirinden oldukça farklı olduklarını ve iki sorunun birbirinden ayrılması gerektiğini söylemekteler. Erken katarakt hastalarında bu sorun sık sık husule gelmektedir

Gözde parlamaya sebep olan bir diğer göz sağlığı sorunu ise sarı nokta hastalığıdır. Gözde parlama ve gölgelenme gibi sorunları beraberinde getiren sarı nokta hastalığı görme azalmasına sebep olur.

Gözde parlama sorunu eğer ki tek bir gözde husule geliyorsa bu sorun çok önemsenmemelidir. Ancak her iki gözde birden meydana gelen gözde parlama, katarakt ve sarı nokta hastalığı gibi göz sağlığını ciddi manada tehdit eden sorunların belirtisi olduğundan muhakkak hekime danışılmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Supracor tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: göz parlaması neden olur, gözde ışık parlamaları, gözde parlama, Gözde parlamalar, göz parlaması

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.