Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl açılır?

Gözyaşı kanallarındaki tıkanıklık nasıl açılır?
Bu şüphenin üzerine hekim tarafından gözyaşı deliklerinden ucu sivri olmayan bir iğne girilerek sıvı verilir, hasta sıvının genzinden geldiğini ifade ediyorsa kanallar açıktır, aksi takdirde gözyaşı kanalı tıkanık demektir. Yaşarma, göze çapaklanma, burun köküne bastırınca göze iltihap gitmesi ve burun kökünün yan tarafındaki şişlikle kendini belli eden gözyaşı tıkanıklığının tedavisi hakkında detaylı bilgiler sizlerle.

Göz sulanması en önemli belirtisi olan gözyaşı kanalı tıkanıklığının kesin olarak anlaşılması için ilk olarak göz sulanmasının sebepleri araştırılır ve hiçbir soruna rastlanmazsa son olarak gözyaşı tıkanıklığından şüphe edilir. Kesin olarak emin olmak için ilaçlı filmler çekilir.
Daha çok küçük bebeklerde ve menopoz sonrası kadınlarda husule gelen gözyaşı kanalının tıkanıklığı, gözde sık sık enfeksiyon oluşmasına sebep olduğu gibi buna müşabih daha birçok sorunların meydana gelmesinde rol oynamaktadır
Kesin olarak ortaya çıkan gözyaşı kanalının tıkanıklığı için tedaviye başlanır.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının bebeklerde tedavisi için bir yaşına kadar beklenir. Çünkü çoğu bebekte bu sorun sıklıkla meydana gelmekte ve bir yaşına kadar kendiliğinden geçmektedir. Geçmediği durumda genel anestezi altında sonda uygulaması yapılır. Eğer bu yöntemde başarılı olunmazsa 4 yaşından sonra ameliyat yapılır.
Erişkinlerde gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavisi için ise genellikle ameliyat uygulanır. Yaşın ilerlemesi sorunun ciddileşmesine sebep olduğundan mümkün mertebe bu sorun erken yaşlarda ortadan kaldırılmalıdır. Tıkanıklığın aşırı olduğu durumlarda gözyaşı kanalı tıkanıklığının tedavisinde uygulanan yöntemlerde değişmektedir. Bazı durumlarda tüp uygulamasına gerek duyulur. Bu tüp uzun süre gözyaşı kanalında bırakılır.
Bir önceki Şaşılık tedavisi başlıklı konumuzda çift görme tedavisi, şaşılığın tedavisi ve şaşılık hakkında bilgiler sunulmuştu.
Bakılanlar: gözyaşı kanalı tıkanıklığının zararları, gözyaşı husulu, gözyaşı kanalının açıldığı nasıl anlaşılır, göz yaşı kanalı tıkanıklı nasıl giderilebilir, göz yaşı kanalı tıkanıklığı geçtiği nasıl yapılır

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.