Hamile Olduğumu Nezaman Anlarım? Gebelik Belirtileri

Hamile Olduğumu Nezaman Anlarım? Gebelik Belirtileri
Adetiniz yaklaşık 1 hafta geçiyorsa ve hala adet olmadıysanız, hemen bir gebelik testi yaptırmalısınız. Bu makalemizde gebelik nezaman belli olur? Gebe olduğumuzu nasıl anlayabiliriz? Gibi soruları olanların sorularına cevap veriyoruz.. Fakat her adet geçmeside gebelik anlamına gelmez. Gebelik adet geçmesi ile başlar.
Her çiftin mutluluğudur bebek sahibi olmak yada bebek bekliyor olmak

Hamilelik ne zaman başlar ? ilişkiden sonra gebelik ne zaman belli olur
Hamilelik kaç günde belli olur
Gebelik erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllediği anda başlar. Bu andan 8.haftanın sonuna kadar olan dönem embriyonik dönem olarak adlandırılır. Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süreye de fetal dönem denir.
Hamilelik, spermin, yumurta hücresini döllediğinde başlar. Bebek, bu andan sekizinci haftanın sonuna kadar olan dönemde embriyo, bu haftadan doğuma kadar olan dönemde ise fetus olarak adlandırılır.
Embriyo, döllenmeden sonra endometrium adı verilen rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren yani döllenmeden 5-6 Gün sonra, HCG adı verilen hamilelik hormonu, embriyoyu çevreleyen hücrelerce salgılanmaya başlar. Gebelik testlerinde ana esas, bu HCG adı verilen hamilelik hormonunun saptanmasıdır.

Hamilelik ilerledikçe kanda giderek artan B HCG hormonu, belli bir düzeyini aştıktan sonra kadının idrarında da çıkmaya başlar ve idrarla yapılan hamilelik testi Pozitif olur. Kandan yapılan testinde ise, kandaki B-HCG hormonunun miktarını saptar. Bu nedenlen kan ile yapılan gebelik testi, daha adet gecikmesi bile olmadan hamileliğin varlığı veya yokluğunu saptayabilir. İdrar testleri kan testi, kan testleri kadar güvenilir değildir. İdrar testinde gebeliğin varlığı saptandığında yanlışlık olasılığı düşüktür; çünki BHCG Hormonu çoktur. Ancak yokluğu saptandığında erken gebelik olasılığı göz önüne alınarak testin bir süre sonra yapılması gerekir.
Kan testinde bakılan b-HCG hormonu, idrar testinin saptayamadığı gebeliklerin tespitinde kullanılmasının yanında, dış gebelik , düşük , mol gebeliği gibi durumların teşhisinde ve takibinde de kullanılan çok güvenilir bir testtir.
 

Bir önceki yazımız olan Hamilelikde Alkol Kullanımı Ve Hamilelikde Alkol Kullanımının Bebeğe Olan Zararları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Bakılanlar: hamile olduğumu kaç günde anlarım, hamile olduğumu nezaman anlarım, hamile olduğumu hangi belirtilerle anlarım, hamile kaldığımı ilişkiden kaç gün sonra anlarım, hamile kaldığımı nasıl anlarım belirtileri nelerdir

admin hakkında 18864 makale
Öylesine bir hasdta

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.